Турските власти започнаха разследване на американските прокурори, които обвиниха турския търговец на злато Реза Зараб, изправен пред съд в Ню Йорк, съобщиха държавните медии. Прокуратурата в Истанбул разследва бившия американски прокурор Прийт Бхарар и действащия американски прокурор Джон Ким за неправомерно използване на стари документи по делото на Зараб, за това, че е заобиколил американските санкции срещу Иран.
Съобщаваният ход идва след като турският външен министър Мевлют Чавушоглу в петък заяви, че случаят в САЩ се основава на документи, измислени от последователите на духовника Фетхуллах Гюлен, когото Анкара обвинява за опита за военен преврат от нощта на 15-и срещу 16-и юли миналата година. Чавушоглу обвинява Бхарара, че е „много близък” до мрежата на Гюлен.
След тези твърдения Бхарара отговори в петък в социалната мрежа Туитър, като каза:
„Турция лъже. Нека видим какво ще се случи в съда.”
Делото срещу богатия ирански търговец на злато Реза Зараб усложни вече напрегнатите отношения между Съединените щати и Турция, които са членове на военния алианс на НАТО.
Зараб е обвинен в източване на стотици милиони долари за иранското правителство от 2010г. до 2015г. в схема за избягване на санкции. Той отрича обвиненията и предстои делото да се гледа в Ню Йорк на 27 ноември.
По време на предишно турско разследване, което стана обществено достояние през 2013г., турските прокурори обвиниха Зараб и високопоставени турски официални представители, че са участвали в улесняването на иранските парични преводи чрез контрабанда на злато, показват изтекло документи по онова време.
Още тогава президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, тогава министър-председател, описа разследването като опит за преврат, оркестриран от политическите му врагове. Няколко прокурори бяха отстранени от делото, полицейските следователи бяха преназначени и разследването по-късно беше отменено.
Междувременно, турският президент Реджеп Тайип Ердоган отхвърли извинение от НАТО, след като на табло по време на военно учение в Норвегия той беше представен като враг на Aлианса. Ердоган заяви, че подобно неуважително поведение не би могло да бъде простено толкова лесно.
„Вие виждате неуважителното поведение по време на учението на НАТО. Има някои грешки, които се правят не от глупаци, а само от подлеци“, посочи Ердоган в реч, излъчена на живо местните телевизиите.
Този въпрос не може да приключи с просто извинение, категоричен е турският лидер.
В петък турският президент изтегли 40 свои военнослужещи от учението на Алианса след инцидента. И НАТО, и Норвегия поднесоха извинения. В петък стана ясно от думите на министъра на отбраната на Норвегия Франк-Баке Йенсен, че грешката е била направена от един човек и не отразява позицията на Алианса.
Турция притежава втората по големина армия в Алианса и е гранична със страни като Сирия, Ирак и Иран, което й дава стратегическа важност за НАТО. Отношенията между Ердоган и западните лидери силно се влошиха след опита за военен преврат миналата година. Той влезе в спорове с Австрия, Германия и Холандия , когато те забраниха политически митинги в подкрепа на референдума за конституционни промени.