Обобщаваме най-важното от войната в Украйна през изминалото денонощие.
Макрон: Путин допусна „историческа и фундаментална грешка“, като нахлу в Украйна, и сега е „изолиран“.
„Мисля, и му казах, че той направи историческа и фундаментална грешка за своя народ, за себе си и за историята. Мисля, че той се изолира. Да се изолираш е едно, но да можеш да излезеш от това е труден път“, каза френският президент Еманюел Макрон той в интервю за френски регионални медии.
Той заяви, че Русия не бива да бъде „унижавана… за да може в деня, в който боевете спрат, да проправим път за излизане с дипломатически средства“.
Убит шофьор и ранени журналисти на Ройтерс в Украйна
Шофьор, превозващ двама журналисти на Ройтерс в Източна Украйна, е бил убит, а двамата репортери са леко ранени. Това съобщи говорител на агенцията, цитиран от АФП.
„Двама журналисти на Ройтерс получиха леки наранявания, когато попаднаха под обстрел, докато пътуваха към Северодонецк“, се казва в изявление на агенцията.
Те пътували в автомобил, предоставен от подкрепяните от Русия сепаратисти и управляван от определено от сепаратистите лице. Шофьорът на превозното средство е бил убит.
Ройтерс изразява най-дълбоките си съболезнования на семейството на шофьора за загубата им.
От началото на руската инвазия в Украйна „Репортери без граници“ твърди, че най-малко осем журналисти са били убити, докато са отразявали конфликта в Украйна.
ООН осъди убийството на Леклерк-Имхоф и призова журналистите, работещи в конфликтни зони да бъдат защитени в съответствие с приетите резолюции на Съвета за сигурност на ООН.
„Журналистите, които работят неуморно в Украйна, за да ни информират за реалността на войната, трябва да бъдат защитени от нападения“, се казва в изявлението.
Дипломат обвини Русия, че изпраща „откраднато“ зърно в чужбина
Украинският посланик в Анкара обвини Русия, че „краде“ и изпраща украинско зърно в чужбина, включително в Турция.
„Русия безсрамно краде украинско зърно и го изпраща в чужбина от Крим, включително в Турция“, заяви пратеникът на Киев в Анкара.
„Поискахме помощта на Турция за решаване на въпроса“, добави той в съобщение в Twitter.
Преди нахлуването на Русия на 24 февруари Украйна беше основен износител на пшеница и слънчогледово олио.
Анкара поддържаше деликатен баланс с Киев и Москва.
Турция, член на НАТО, достави бойни дронове на Украйна и се опита да действа като посредник в конфликта, но се въздържа от налагане на санкции на Русия, на която разчита за зърно и енергия.
По искане на ООН Анкара също така предложи да помогне за осигуряването на морски коридори за износ на украинско зърно.
По този повод руският външен министър Сергей Лавров заедно с военна делегация на 8 юни ще бъде в Турция за да обсъди въпроса.
От началото на войната цените на хранителните продукти рязко се повишиха, като особено застрашени са страните от Африка и Близкия изток, тъй като зърното не може да бъде доставено поради блокадата на украинските пристанища в Черно море от страна на руския флот.