Представители на изпълнителната власт, включително премиерът Бойко Борисов, министри, председателя на парламента, представители на службите за сигурност, представители на парламентарно представените партии, се събраха при президента Румен Радев на Консултативен съвет за национална сигурност.

КСНС, президент

Всички те загърбиха партийните си различия и се обединиха около общо теза – кризата в Близкия изток трябва да се реши с дипломация.

 „КСНС обсъди развитието на обстановката в региона на Близкия изток и произтичащите рискове за Република България. В рамките на заседанието бе подчертано, че в съвременния глобализиран свят всеки акт на насилие и агресия има потенциал да предизвика последици с непредвидими характер и мащаби. Консултативният съвет изрази загриженост във връзка със ситуацията в Ирак и региона, като отчете необходимостта от спешна деескалация на напрежението и въздържане от употреба на сила. Участниците в съвета се обединиха около позицията, че ескалацията застрашава мира, не само регионален, но и в глобален мащаб. Съветът счита, че страните трябва да избягват всякакви действия, водещи към ескалация, като същевременно положат усилия за провеждане на ефективен диалог и намиране на мирен изход от ситуацията с дипломатически средства, както и за запазване на постигнатите договорености с Иран. С оглед на развитието на обстановката в Близкия изток, КСНС отправя следните препоръки: да се поддържа национална позиция в контекста на усложнената среда за сигурност в Близкия изток, с акцент върху необходимостта от деескалация на напрежението и разрешаване на кризата с използване на дипломатически средства. Позицията следва да бъде отстоявана на всички нива в народен, международен и съюзен формат. Второ, службите за сигурност да осъществяват постоянен мониторинг на ситуацията и да анализират всички процеси с потенциал за генериране на рискове и заплахи за националната сигурност. Трето, МВнР да поддържа капацитет за постоянен контакт с българските граждани, намиращи се в зоната на напрежение, като при необходимост актуализира разработените препоръки за гарантиране на тяхната сигурност. Четвърто – МО да предприеме необходимите мерки за осигуряване на безопасността на българските военнослужещи, участващи в мисии зад граница. Пето – при промяна на обстановката да се предприемат допълнителни мерки за защита на населението и обектите от критичната инфраструктура на страната”, каза президентът в краткото си изявление пред медиите след края на заседанието.

КСНС, президент

Премиерът Бойко Борисов коментира случилото се не от трибуната в президентството, а пред сградата, където се бяха събрали представителите на медиите.

„Мисля, че всеки, който каже, че няма заплаха за България, е безотговорен. Заплаха има за всички страни в света, когато има един глобален конфликт, какъвто е в Близкия Изток”, каза Бойко Борисов.

КСНС, президент

Според него работата на КСНС днес е била лесна, тъй като Министерството на отбраната, МВнР, МВР и службите са били добре подготвени и бързо се е стигнало до решение, около което да се обединят всички присъстващи на срещата.

КСНС, президент

„Максимална бдителност, внимание и разбира се това, което е най-важно – дипломацията трябва да бъде водеща и да се търси траен мир в региона. Това е есенцията“, допълни Борисов.

МВР е взело адекватни мерки спрямо военната ситуация, не трябва да преекспонираме нещата, каза от своя страна министърът на вътрешните работи Младен Маринов пред журналисти.

„Аз мисля, че е излишно да обясняваме каква е опасността. Тя произтича от средата на сигурност в целия регион и в света. Това са конфликти, които не се отразяват само на местата, където възникват някакви ефективни действия, а при сегашната глобализация на света имат отражения в държави, които са доста по-далече от зоните на конфликт“, каза той.

Маринов подчерта, че МВР е взело мерки, отговарящи на ситуацията към момента.

„Както виждате в позицията на Консултативния съвет в пета точка произтича задача на МВР за службите при промяна на обстановката да се вземат съответно нови мерки. На този етап още в деня, в който стана проблемът с посолството на САЩ в Ирак ние сме обсъдили със службите ситуацията. Естествено обсъдили ситуацията и с партньорските служби“, каза още министърът. „Мерките са адекватни на това, което се случва. Не трябва да преекспонираме нещата. Не трябва да използваме някакъв език или пък да взимаме страна в какъвто и да било конфликт. Просто трябва да търсим мирно решение. От наша гледна точка службите трябва да вземат мерки да не се допуснат странични прояви“, допълни още Маринов.

На журналистически въпрос за атентатни заплахи той каза, че това е постоянна задача на МВР и работят в контакт с всички служби. „Знаете, за потоците на миграция, за пътуващи бойци. Това е задача която стои всекидневно пред нас“, допълни още Маринов.

„Изслушахме информацията на службите, на министрите на вътрешни работи и на отбрана. За мен най-важният извод е, че в момента няма пряка заплаха за България и за българските граждани от конфликта в Близкия Изток. Приехме декларация, че конфликтът трябва да се реши по дипломатически път и с деескалация на напрежението“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова след заседанието на КСНС при президента Румен Радев.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук