Това не е сигурен начин да накарате вашите потни дрехи да миришат на рози, но нова материя е в състояние да излъчва приятен лимонов аромат, когато се потите.
Вече съществуват процеси за вграждане в плат на аромати като тези с етеричните масла от областта на ароматерапията, но сега изследователите са комбинирали идеята с концепции за модерни „интелигентни“ материи.
Екип от инженери от университета в Миньо, Португалия, са разработили два начина за модифициране на памучна тъкан, така че да изпуска аромат на цитрус, когато влиза в контакт с потта. Техните методи за използване на потта срещу самата нея са изложени в списанието ACS Applied Materials and Interfaces.
Учените използвали протеин, открит в носовете на свинете (да, зурлите на свине могат да бъдат ключът към сладникавата миризма), който се свързва с молекулите на аромата. Те също са добавили и това, което е известно като въглехидратно-свързващ модул, за да се свърже с памука. Учените използвали и втори метод, включващ мазнини като липозоми, а не протеини, за да свържат приятния аромат с тъканта.
Атакуваният памук освобождава аромата на цитрус, когато влиза в контакт с разтвора на пот. Обработената със свински протеин тъкан „бързо освобождава аромат“, докато липозомите изчистват въздуха с по-бавно, по-контролирано освобождаване.
Като бонус, цитрусът също е популярно средство за защита срещу насекоми. Прогонването, както на комарите, така и на лошата миризма от тялото, скоро може да бъде най-лесното нещо на света.