УФР вероятно ще забави понижаването на лихвите предвид все още силния инфлационен натиск

Днес започва последното заседание за годината на Федералния комитет за отворения пазар (FOMC), който е органът, отговарящ за паричната политика на Федералния резерв на САЩ, съобщава Асошиейтед прес.

FOMC вече понижи основните лихви два пъти – с 0,5 процентни пункта през септември и с 0,25 процентни пункта през ноември.

Според 90% от икономистите, анкетирани от Ройтерс, централната банка ще намали лихвите с 0,25 процентни пункта, достигайки диапазон от 4,25 до 4,50 на сто, което е с 1 процентен пункт под най-високото ниво за последните 40 години. То беше достигнато след като през 2022 г. започна покачване на лихвите заради най-високата инфлация от началото на осемдесетте години.

Експертите смятат, че един от аргументите за ново понижение на лихвите от FOMC е, че въпреки лекото забавяне на трудовия пазар в САЩ, той все още е сравнително стабилен, тъй като през ноември са добавени почти 230 000 нови работни места. Измененията на трудовия пазар са важни за FOMC, която следи максималното ниво на заетост и ценовата стабилизация.

Въпреки това, институцията е изправена пред предизвикателство, тъй като инфлацията остава далеч от целевото 2%. През ноември тя се увеличи с 0,1 процентен пункта в сравнение с октомври, достигайки 2,7% на годишна база.

В резултат на това FOMC, начело с Джером Пауъл, вероятно ще обяви, че ще премине към по-умерено намаляване на лихвите през 2025 година.

Промяна в политиката?

Дейвид Уилкокс, бивш високопоставен служител на FOMC и настоящ експерт в Блумбърг (Bloomberg), смята, че „сме на прага на промяна на политиката, при която няма да има понижения на лихвите на всяко заседание“. Темпото на намаление ще се забави, твърди той.

По-рано тази седмица икономисти от „Голдман Сакс“ (Goldman Sachs) отбелязаха, че на първата среща на FOMC за 2025 година през януари не се предвижда ново намаление на лихвите.

Основната причина FOMC да бъде предпазлива през следващата година е, че с новата администрация на Доналд Тръмп, която идва след президентските избори в САЩ, съществуват рискове от повишаване на инфлацията. Това е свързано с намерението му да увеличи митата на различни стоки, внасяни от основните икономически партньори.

„В средносрочен план, по-високите тарифите и евентуалните прекъсвания на веригата за доставки вследствие на агресивната търговска политика на идващата администрация на Тръмп с вероятност ще доведат до значителна инфлация над 3 процента в средата на 2025 година“, сподели Дейвид Сейф, главен икономист за развитите пазари в „Номура“ (Nomura).

След заседанието се очаква FOMC да публикува последния си набор от тримесечни икономически прогнози за тази година.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук