По-рано днес кметът на Киев Виталий Кличко обяви, че украинската столица е преименувала 95 улици като част от усилия за премахване на руски и съветски имена на места в града. Кога и в България ще стигнем до прозрението, че ще е много по-добре да тачим и почитаме българските символи, исторически личности и събития, а не чуждите.
В цяла София гъмжи от руски и съветски имена. Като се започне от „Пирогов“, булевард „Тотлебен“, булевард „Скобелев“, „Руски паметник“, улица „Алабин“, улица „ген. Гурко“, „Граф Игнатиев“, „Аксаков“, „Паренсов“, паметникът на Съветската армия, влязла в България след като ни е обявила война, бул. „Цар Освободител“, конната статуя на руския цар Александър II, Руската църква, паметникът на Пушкин, катедралата „Св Александър Невски“, улица „Московска“ и стигнем до бул. Дондуков“, на чийто адрес са най-високите институции у нас. Към този списък може да се добавят още много други.
Изборът на имена като Дондуков, граф Игнатиев и генерал Гурко е особено неуместен, защото тези личности не само, че нямат никакви заслуги към българския народ, а дори са били против неговите интереси.
Да не говорим, че монументи като Паметника на съветската армия в София и този на Альоша в Пловдив – символи на една окупационна армия, няма никъде другаде в Европа. За съжаление те са са едно от първите неща, които виждат както децата ни, така и чуждестранните посетители на двата града.
Не е нормално в столицата на една европейска държава, да има толкова много обекти, кръстени на чужда идеология, чужди личности и отявлени врагове на страната. Това разкрива, че националното ни самочувствие е толкова ниско, че сме се превърнали в отявлени чуждопоклонници.
Още актуални коментари – четете тук
Русофобите сте неблагодарни, неграмонти, безкнижници. Неблагодарността е голям грях и съм убеден, че ще бъдете наказани от Бога за тази си неблагодарност!