Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен похвали Плана за възстановяване и развитие на България. Това стана по време на съвместна пресконференция с премиера Кирил Петков. 

 Това е изключителен план. Почти 60% от плана подкрепя зеления преход. Това е важно и добре дошло, защото имаме нужда България да бъде заедно с нас по пътя към климатична неутралност, заяви фон дер Лайен.

По думите ѝ българският план отговаря на много сериозни изисквания и условия и е един от най-амбициозните в ЕС по отношение на зеления пакт и съчетава реформи и справяне със структурните предизвикателства.

Очаква ни много работа и ЕК винаги ще ви подкрепя, заяви председателят на Комисията

Фон дер Лайен изказа благодарността си към правителството и българския народ за оказаната подкрепа към бягащите от войната украинци.

Важно е да мобилизираме всички усилия, за да помогнем на бежанците и всички, които са разселени, заяви още председателят на ЕК.

Темата Северна Македония

Урсула фон дер Лайен заяви, че „разчита на България“ да позволим Република Северна Македония да започне преговори за присъединяване към ЕС. Тя припомни, че има решение на Съвета на ЕС,което е прието и от България за започване на преговори, но въпреки това страната ни все още не одобрява преговорната рамка и техническия старт на процеса – провеждането на първа междуправителствена конференция ЕС-РСМ.

„Важни са обещанията към нашите партньори и разчитам на България. Темата за опазване на малцинствата е ключова стойност на ЕС, това е много важен момент. Всичко това ще предопредели бъдещето на Европа.

Петков: Планът за възстановяване ще финансира промяната в България

Планът за възстановяване е работещ, иновативен и наистина ще финансира промяната в България, заяви премиерът Кирил Петков по време на съвместната пресконференция.

„Още от днес ще работим по плана. Първите средства за проекти ще отпуснем от националния бюджет. След това очакваме съвсем скоро от ЕК и ЕКОФИН да оторизират самите плащания и реалните пари по плана да пристигнат до края на лятото. Този план ни дава стимул България да стане прозрачна и правова държава, за която всички си мечтаем“, обяви премиерът Кирил Петков.

Петков отчете, че планът представлява 10% от българската икономика. Той дава възможност да си гарантира енергийната сигурност и да се използват най-нови технологии, да се отключи потенциала на геотермалите, да се реформира върховенството на закона за засилен контрол върху главния прокурор с назначаването на съдия, който временно ще е прокурор, КПКОНПИ да се реформира и да започне да работи, да модернизираме железниците, да инвестираме в образованието, в изследванията и модернизациите.

България ще получи безвъзмезден заем в размер на 6,27 милиарда евро от ЕС

Това предвижда националният план за възстановяване и устойчивост, одобрен от Европейската комисия. Страната ни не е поискала до този момент никакви кредити. Срокът за това е 2023 г.

Същевременно България няма да затвори преди 2038 г. въглищната централа „Марица-изток“

Планът се състои от 4 стълба – „Иновативна България“, „Зелена България“, „Свързана България“ и „Справедлива България“. Всеки от тях има по 12 компонента. Той включва са общо 103 мерки – 47 ресорни и 56 за инвестиции.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук