Александър Велев
на снимката: Александър Велев

Днес и в четвъртък ще се проведат публичните изслушвания на кандидатите за генерален директор на Българското национално радио. Окончателният избор Съветът за електронни медии ще направи в петък – 28 юни.

Кандидатите ще представят концепциите си пред СЕМ, а процедурата ще бъде водена от неговия председател София Владимирова.

Фаворит за поста е досегашният директор на БНР Александър Велев. Мандатът му изтече на 29 май.

Другите претенденти са Светослав Костов, Митко Димитров, Валерий Тодоров, Даниела Манолова и Анета Милкова.

Миналото на всички е свързано с БНР. Светослав Костов в момента е директор на радио „София“. Митко Димитров е бивш директор на радио „София“. Валерий Тодоров беше генерален директор на БНР два последователни мандата от 2007 до 2013 г., Анета Милкова пък е била в управителния съвет на националното радио. Даниела Манолова е отговорен редактор в програма „Христо Ботев“ на националното радио.

Анета Милкова отпадна от надпреварата, защото, според СЕМ, не отговаря на условията.

Основният претендент Александър Велев предлага най-добрата концепция за развитието на Българското национално радио. В програмата му е заложена балансирана политика.

„БНР се нуждае от бързи темпове на развитие, за да продължи да работи с новите медийни формати, които предлага онлайн средата”, казва в интервю той.

Още в първия мандат (1998-2001)  Велев започна дигитализацията в радиото и започна да въвежда съвременната система за радиопроизводство Dalet.

В настоящия си мандат Александър Велев продължи с технологичното изграждане на дигитална среда за съхранение на архива и вече над 10 000 единици от архива и златния фонд на БНР са дигитализирани.

“Двата ми мандата в радиото са с разстояние от 16 години един от друг. Това ми позволи да натрупам жизнен опит, включително и дипломатически. Опитът ми, уменията, дипломацията ме формират като човек и ми помагат да разбирам по-добре хората”, обяснява той.

И добави:

„В радиото израснах професионално, оттук тръгна кариерата ми. Познавам всяко кътче, всеки човек и смятам, че има още какво да му дам”, казва той.

Така, решавайки дългогодишни проблеми в БНР, произтекоха две законодателни поправки. Според първата (в медийния закон) съставите на БНР вече са гарантирани в бюджетната субсидия. Втората поправка е в Закона за авторското право и сродните му права и според нея БНР и БНТ могат да провеждат самостоятелни преговори с дружествата за колективно управление на права.

По време на управлението на Александър Велев, доходите на екипа в радиото са пораснали.

Въпреки въвеждането на новите технологии и повишаването на възнагражденията на служителите си, Велев успя да запази балансирана финансова политика. По време на неговото управление БНР няма нито задължения, нито просрочени плащания, за разлика от Българската национална телевизия, която наскоро обяви, че е на ръба на фалита.

56-годишният Велев е възпитаник на Немската езикова гимназия в София. Завършва икономика и журналистика в УНСС.

Кариерата му започва в “Международна информация” на БНР през 1990 г. Бил е водещ на новините, нощния блок, “Хоризонт на вълните на младостта”, “Нещо повече” и “Неделя 150”.

По-късно става шеф на програма “Хоризонт”. Бил е кореспондент на БНР в Скопие, Белград и Берлин.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук