Жителите на украинската столица Киев бяха призовани да се отправят към бомбоубежищата рано днес. Сирените зазвучаха в целия град. Това се случва ден след като Русия извърши едно от най-големите въздушни нападения от началото на войната през февруари.
Малко след 02:00 ч. сутринта градската управа на Киев издаде предупреждение в канала си за съобщения в Telegram за въздушните сирени и призова жителите да се отправят към убежищата, предаде „Ройтерс“.
Олексий Кулеба, губернатор на Киевска област, заяви в Telegram, че се извършва „атака с безпилотни самолети“.
Свидетел на Ройтерс, намиращ се на 20 км южно от Киев, е чул няколко експлозии и звук от противовъздушен огън.
Украинските военни заявиха, че са били изстреляни 16 ирански безпилотни самолета Shahed и всички са били унищожени. Кметът на Киев Виталий Кличко посочи, че 7 от тях са били насочени към града и че една административна сграда е била частично разрушена.
Киев твърди, че Иран снабдява Москва с дронове за въздушните си нападения. Техеран казва, че за последен път е изпратил дронове на Русия преди началото на войната.
В доклада на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна от петък сутринта се казва, че през последните 24 часа Русия е нанесла 85 ракетни удара, 35 въздушни удара и 63 удара от множество ракетни системи.
В него се казва, че силите на Москва са обстрелвали и 20 населени места около бомбардирания град Бахмут в Източна Украйна, където се водят едни от най-ожесточените боеве, както и повече от 25 населени места в Херсонска и Запорожка област.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повечето региони, засегнати при масираната въздушна атака в четвъртък, са претърпели прекъсване на електрозахранването.
Районите, в които загубата на електроенергия е била „особено тежка“, включват
столицата Киев, Одеса и Херсон
в южната част на страната и околните региони, както и около Лвов близо до западната граница с Полша, каза Зеленски.
„Но това е нищо в сравнение с това, което можеше да се случи, ако не бяха нашите героични зенитчици и противовъздушната отбрана“, каза Зеленски.
Вълните от руски въздушни удари през последните месеци, насочени срещу енергийната инфраструктура, оставиха милиони хора без електричество и отопление при често минусови температури.
Доказателства за престъпления
Десет месеца след последното нахлуване на Русия в Украйна неопровержими доказателства сочат, че войските на Кремъл водят тотална война, пренебрегвайки международните закони, уреждащи отношението към цивилните и поведението на бойното поле, пише „Асошиейтед прес“.
Украйна разследва повече от 58 000 потенциални руски военни престъпления – убийства, отвличания, безразборни бомбардировки и сексуални посегателства.
Репортажите на „Асошиейтед прес“ и „Фронтлайн“, записани в публична база данни, независимо потвърждават
над 600 инцидента,
които изглежда нарушават законите на войната. Някои от тези нападения са масови убийства, при които са загинали десетки или стотици цивилни, а като съвкупност могат да се отчетат хиляди отделни военни престъпления.
Въпреки че властите са събрали зашеметяващо количество доказателства – конфликтът е сред най-документираните в човешката история – едва ли скоро ще успеят да арестуват повечето от тези, които са натискали спусъка или са нанасяли побои, да не говорим за командирите, които са издавали заповедите, и политическите лидери, които са санкционирали нападенията, пише АП.
Според експертите причините за това са многобройни. Украинските власти са изправени пред сериозни предизвикателства при събирането на сигурни доказателства в зона на военни действия. Огромното мнозинство от предполагаемите военнопрестъпници са избегнали залавянето и се намират на сигурно място зад руските линии.
Дори и при успешни съдебни преследвания, досегашните граници на правосъдието са очевидни. Вземете случая с Вадим Шишимарин, 21-годишен командир на танк с бебешко лице, който е първият руснак, съден по обвинения във военни престъпления.
Той се предаде през март и през май се призна за виновен в киевска съдебна зала за това, че е застрелял в главата 62-годишен украински гражданин.
Украинските прокурори обаче все още не са успели да повдигнат обвинения на командирите на Шишимарин или на тези, които са го наблюдавали.
От март досега Украйна е посочила като
заподозрени повече от 600 руснаци,
много от които високопоставени политически и военни служители, включително министъра на отбраната Сергей Шойгу. Но досега най-влиятелните не са попаднали в украински арест.
„Би било ужасно да се стигне до сценарий, при който в крайна сметка за военни престъпления и престъпления срещу човечеството да бъдат осъдени няколко души, които са военни или паравоенни от нисък или среден ранг, но най-високата маса да се измъкне без последствия“, казва Филип Сандс, известен британски адвокат по правата на човека.
Базата данни на АП и Frontline, наречена War Crimes Watch Ukraine, предлага съвременен „каталог“ на ужасите на войната. Тя съдържа подробна информация за 10 месеца нападения, които изглежда нарушават законите на войната, включително 93 нападения срещу училища,
36, при които са убити деца,
и над 200 преки нападения срещу цивилни, включително изтезания, отвличане и убийство на цивилни и оскверняване на мъртви тела.
Сред целите на Русия са църкви, културни центрове, болници, хранителни обекти и електрическа инфраструктура. В базата данни се каталогизира как Русия е използвала касетъчни бомби и други безразборни оръжия в жилищни квартали и за нападение на сгради, в които живеят цивилни.
Разследване на АП разкри, че при бомбардировката на театър в Мариупол, използван като убежище за цивилни, Русия вероятно е убила повече от 600 души. Друго показа, че през първите 30 дни след инвазията руските сили са ударили и повредили 34 медицински заведения, което подсказва за модел и намерение.
Експертите твърдят, че Русия под ръководството на президента Владимир Путин
многократно е пренебрегвала правилата,
установени от Женевските конвенции – поредица от договори, които диктуват как воюващите страни трябва да се отнасят една към друга, както и от Римския статут, с който е създаден Международният наказателен съд и са определени конкретни военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
НАТО с призив за повече оръжия
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова държавите-членки на НАТО да доставят повече оръжия на Украйна.
„Призовавам съюзниците да направят повече. В интерес на сигурността на всички ни е да се уверим, че Украйна побеждава и (руският президент Владимир) Путин не печели“, заяви Столтенберг пред германската информационна агенция ДПА.
Столтенберг заяви пред ДПА, че военната подкрепа за Украйна е най-прекият път към мира.
„Знаем, че повечето войни завършват на масата за преговори – вероятно и тази война – но знаем, че това, което Украйна може да постигне на тези преговори, зависи неразривно от военната ситуация“, каза той.
Миналата седмица Съединените щати обявиха близо 2 млрд. долара допълнителна военна помощ, включително системата за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, която осигурява защита срещу самолети, крилати и балистични ракети.
В петък Великобритания съобщи, че е предоставила на Украйна повече от 1000 метални детектора и 100 комплекта за деактивиране на бомби и за разчистване на минни полета.
„Използването на противопехотни мини от страна на Русия и насочването им към гражданската инфраструктура подчертават шокиращата жестокост на инвазията на Путин“, заяви в изявление британският министър на отбраната Бен Уолъс.
„Този последен пакет от британска подкрепа ще помогне на Украйна да разчисти безопасно земята и сградите, докато възвръща законната си територия“.
Металотърсачите, произведени от германската фирма „Валон“, могат да помогнат на войските да разчистят безопасни маршрути по пътища и пътеки, като спомогнат за отстраняването на опасните експлозиви, заявиха от министерството на отбраната, а комплектите могат да обезвредят взривателя от невзривени бомби.
В четвъртък Уолъс заяви, че Великобритания ще отпусне 2,3 млрд. паунда (2,77 млрд. долара) военна помощ за Украйна през 2023 г., което съответства на сумата, която е предоставила тази година.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук.