В България няма кодекс на вещите лица, каза проф. Станимир Карапетков

Проф. Станимир Карапетков, председател на Съюза на независимите автотехнически експерти в България, обяви, че страната ни е сред малкото, в които не съществува кодекс на вещите лица. Той участва в кръгла маса, посветена на борбата с шофирането под влияние на алкохол и наркотични вещества, организирана от Европейския център за транспортни политики и Сдружение „Ангели на пътя“.

Според него причината за отсъствието на кодекс у нас е недостатъчното количество експерти, които работят като самоосигуряващи се лица без трудови договори. Това положение е проблематично, тъй като, по думите му, според Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), тези експерти нямат право да отказват изготвяне на експертизи.

Карапетков подчерта, че съществуват затруднения и по отношение на качеството на заключенията, заявявайки, че специализирани разследващи органи има само в столицата.

Той посочи, че протоколите за оглед са незадоволителни. Според него няма ясно дефинирани правила за предвидими препятствия, което води до недоразумения и неправилно раз理解ане на закона от хората. По този начин всеки интерпретира закона според личното си разбиране.

Професорът предложи създаване на специализирано звено за обучение на автоексперти, както и инстанции на прокуратурата и съда, които да се занимават само с подобни случаи. Той отбеляза, че в България все още продължава практиката на разпит на вещи лица.

Адвокат Димитър Марковски акцентира, че експертизите играят ключова роля в делата за катастрофи. Според него дори ако Конституционният съд реши да отмени закона за конфискация на автомобили от шофьори под въздействието на алкохол и наркотици, съществува възможност да се направят изменения в правната уредба.

Марковски добави, че ролята на главния прокурор често е предмет на политически манипулации.

Градският прокурор на София, Илияна Кирилова, призова депутатите да се противопоставят на опозицията по темата, обсъждана на форума. Тя напомни, че Софийската градска прокуратура (СГС) е внесе промени в Наказателния кодекс (НК).

Кирилова заяви, че е необходимо да се предприемат спешни мерки относно вещите лица, като предложи създаването на национално бюро, което да осигури качествено обучение. Тя подчерта, че експертите трябва също да проявяват морална отговорност за действията си и спомена, че е възможно да се разгледа и закон за вещите лица.

Кирилова е на мнение, че експертите следва да бъдат допускани на мястото на инцидента незабавно, а обстоятелствата от произшествието да бъдат документирани с дронове.

Тя подчерта важността на обучение на вещите лица и създаването на звена, специализирани в експертизите за катастрофи, като добави, че е трудно да се предвидят прокурори, които да се съсредоточат изключително върху катастрофи.

Кирилова призова различни министерства да участват активно в обсъждането на тези въпроси.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук