бензинови двигатели

Великобритания ще забрани продажбата на автомобили с дизелови и бензинови двигатели от 2040-та, за да намали замърсяването на въздуха. Така, тя става една от последните страни в Европа, които признават, че бъдещето е на електрическите коли.

Съобщението ще бъде направено по-късно в сряда от министъра на околната среда Майкъл Гоув, седмица след като Франция взе решение да следва стратегия за незамърсяване на атмосферния въздух, което предвижда продажбата на коли с горивни двигатели да бъдат прекратени през 2040.

Ако подобна мярка се въведе в световен мащаб, може да доведе до катастрофа за индустрията, предупреждават анализатори. Сред засегнатите ще бъдат производителите и търговците с горива, както и тези, свързани със запалителните и горивните системи на автомобилите – свещи, инжекциони, карборатори и др., чиято продукция няма да е необходима.

Във Великобритания това решение се взема отчасти заради затегнатите правила в ЕС срещу вредните газове, които страната трябва да следва, независимо че излиза от Блока.

Производителите на автомобили вече се подготвят за новите условия: шведската компания „Волво“ обяви, че спира производството на коли, само с двигател с вътрешно горене. Бе Ем Ве на свой ред заяви вчера, че ще разработи електрическа версия на популярния модел „Мини“.

НЕ Е ЛИ КЪСНО?

“Правителството трябва да сложи краен срок за замърсяващите въздуха коли с горивни двигатели, но 2040-та ще е твърде късно“, коментират от „Грийнпийс“, Великобтитания. От организацията допълват, че:

„Производителите на автомобили като „Волво“, вече са заявили, че до 2020-та ще преминат изцяло към коли с електрически двигатели, а страни като Германия, Индия, Холандия и Норвегия, планират спирането на автомобилите с двигатели с вътрешно горене до 2030-та“.

В отговор на ековълната, завладяла планетата, правителството на Обединеното кралство планира още да инвестира около 800 млн. паунда в развитието на безпилотни технологии и такива, които не отделят вредни газове. Други 246 млн. паунда пък ще бъдат насочени към разработване на акумулаторни батерии.

Критиците обаче отбелазват, че местните власти на Острова ще решават какви данъци да бъдат наложени на сосбствениците на коли с дизелови двигатели, които са най-големите замърсители на въздуха, пише „Дейли Телеграф“.  Планът предвижда, първо емисиите да бъдат намалени, като местните власти задължат хората да поставят филтри на дизеловите автомобили, се казва още в правителствената програма, която се очаква да бъде гласувана в сряда, 26 юли.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук