На завършване на средното образование едва 2 процента от българските ученици избират матура по математика, което илюстрира значителен спад в интереса към този предмет от 4-ти до 12-ти клас. Математиката не е приоритет и е сред най-нежеланите учебни области, посочи народният представител от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова по време на кръгла маса на тема “Образованието на учениците в 5-7 клас на фокус”, организирана от нея в Народното събрание.
Тя подчерта, че в пети клас учениците се запознават с нови преподаватели, а учениците от уязвимите групи сблъскват с трудности. Резултатите на учениците започват да спадат именно в този клас, защото родителите им не могат вече да решават математически задачи. Българските родители очакват, че с навлизането в пети-шести клас, активното им участие в образованието на децата ще намалее, а и самите те не могат да се справят. Учебните постижения на децата между пети и седми клас са незадоволителни, а близо 60 процента от родителите плащат за частни уроци, като само 34 процента от тези разходи са с цел повишаване на знанията, докато останалите искат просто децата им да се справят с текущия учебен материал, заяви Белобрадова.
Според нея представително проучване в България показва, че едва 26 процента от родителите са напълно удовлетворени от качеството на образованието, което получават децата им. Проведохме анкета сред над 25 000 родители, относно мнението им за образованието в пети и седми клас и много от тях смятат, че този период е най-трудният в средното образование, тъй като децата им не могат да се справят както академично, така и емоционално, коментира Белобрадова.
Тя също така сподели информация за представянето на българските ученици в международното изследване PISA.
При подготовката на учебните планове, трябва да се вземе предвид защо изучаваме математиката и какви са очакванията към учениците, добави Николай Денков, народен представител от ПП-ДБ и бивш министър на образованието и науката. Всички завършващи трябва да придобият основни житейски умения, а това трябва да е заложено за всяко дете, което завършва да речем до десети клас — способността да борави с лихви, събиране, изваждане, умножение, но факт е, че много деца срещат затруднения дори с тези основни задачи. Вторият важен аспект е свързан с взаимодействието с другите науки, тъй като е невъзможно да се преподават природни науки без учениците да разберат основите на уравненията, които описват определени процеси — това е най-простото уравнение, използвано в природните науки, уточни Денков.
Той подчерта, че учениците трябва да разберат защо математиката носи титлата „царица на науките“ и как се свързва с работата в STEM кабинети, за да осъзнаят, че съществуват природни закони, които се описват с математически уравнения. Третият важен аспект е свързан с развитието на абстрактното мислене чрез математиката — например, как да се изчисли необходимото количество боя за боядисване на стена, което предполага работа с формули за правоъгълници.
Ключовата връзка между уравненията, илюстрациите в учебниците и практическото разбиране е, че всичко протича по определен начин и математиката предоставя количествени отношения и формира абстрактни концепции. Подготовката на учителите по математика, в съчетание с учебните програми, трябва да бъде основен акцент в този преход, но също така е важно и времето, посветено на упражненията на учениците, добави Николай Денков. Той акцентира, че учебният процес трябва да бъде ангажиращ и беше подчертано, че математиката може да се преподава отлично, особено в пети, шести и седми клас, чрез игрови формати, викторини и забавни дейности. Необходимо е математиката да стане по-интересна за децата и това задължително трябва да се включи в програмата, добави той.
Директорът на Националната природо-математическа гимназия Ивайло Ушагелов сподели, че у нас проблемът идва от амбициозните учебни програми и факта, че материалите, измервани в проучването PISA, не присъстват в нашата учебна програма, а и часовете за упражнения са значително по-малко.
Както писа БТА днес, общо 20 000 зрелостници избират матура по чужд език, 2000 по математика, 200 по физика, и 200 по химия, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на кръглата маса “Образованието на учениците в 5-7 клас на фокус”, организирана от Елисавета Белобрадова.