Трети ден след наводненията, в село Лозенец има липсващи хора, с които няма връзка, каза пред Българската национална телевизия Ивайло Леков, който помага при възстановяването след щетите.
„Издирват се от местните тук, в селото. Не мога да дам повече информация, но това се говори в селото“.
По думите му ситуацията в селото се нормализира, но
щетите са огромни.
Плажът все още не е почистен, туристите и местните са събрали отломките, придошли от реките и морето. На плажа на къмпинг „Арапя“ са се образували огромни корита с вода, която е придошла от улицата, позната като стария път между Лозенец и Царево.
За мен е признак, че цялото това количество вода е дошло от безгрижното управление и поддържане на водните басейни, корита и язовири. Щетите са огромни, но това е най-малкото. Основно се справяме сами с присъствието на малко от останалите туристи, персонала на местните хотели и заведения и пожарната. Опитват е да извозят унищожени коли с репатраци, коментира Леков.
Днес е Ден на национален траур заради жертвите на наводнението в Царево. Четирима души изгубиха живота си във водната стихия.
Очаква се днес да бъде сформирана и анонсираната на правителственото заседание Междуведомствена временна комисия, която да установи причините за тежките последици от природното бедствие, припомня БНР.
„След като имаме хора, които загубиха живота си, сега е време да се опитаме в дълбочина да анализираме какви са причините за това, което се случи, и да подготвим тези действия, които да позволят следващия път, когато имаме такова природно бедствие, да сме по добре подготвени„, заяви премиерът Николай Денков.
Кабинетът отпусна и над 63 милиона лева за преодоляване на щети, нанесени при бедствени ситуации.
В ден на национален траур знамето се спуска наполовина, а официалните и светски събития се съобразяват с деня за скръб.
Още новини от деня – четете тук