Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп все още не е стигнал до окончателна договореност с държавите – съюзници на САЩ за евентуален удар срещу Сирия заради предполагаема химическа атака в края на миналата седмица в град Дума.
Източник на Си Ен Ен предполага, че държавният глава провежда консултации по този въпрос с представители на страни – ключови съюзници на САЩ.
Сред тях най-активни са разговорите с президента на Франция Еманюел Макрон и с премиера на Великобритания Тереза Мей.
Според официални лица предстои да се постигне договореност за мащаба и сроковете на ответните действия. Възможно е нанасянето на ответни удари да не започне до края на седмицата, предава руската информационна агенция ТАСС.
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Малко по-късно медията съобщи, че премиерът на Великобритания Тереза Мей е изразила готовност да се присъедини към военните действия срещу правителствените сили в Сирия, без одобрението на британския парламент.
ТАСС цитира британската национална медия Би Би Си, която пък се позовава на свои източници.
Мей мотивира решението си с това, че иска да предотврати повторна химическа атака в Сирия.
Британският премиер обаче отказа да коментира призива на президента на САЩ Доналд Тръмп към Русия да се приготви за ракетни удари срещу Сирия.
По-рано опозиционния лидер на Лейбъристката партия Джеръми Корбин призова Мей да вземе мерки така че всички страни в конфликта в Сирия да се върнат на масата за преговорите.
Той настоя на депутатите в Камарата на общините да бъде дадено право на глас в случай, че се наложи разглеждане на въпроса за евентуални военни действия на Великобритания в Сирия.
Заместник-председателят на Европейския парламент и бивш лидер на британската крайнодясната Партия на независимостта Найджъл Фараж призова САЩ и съюзниците им да не използват сила срещу Дамаск „без да са си съставили подробна стратегия и дългосрочен план на действие”.
Пред „Фокс нюз” той описа редица примери за необмислени военни действия от страна на САЩ и съюзниците им през последните 15 години.
„Нахлухме в Ирак, опитвайки се да се отървем арабския народ от лидера му, направихме го и какъв беше резултатът? Стотици хиляди убити и хаос. В Либия се случи същото. Ние нападнахме, успяхме да се отървем от лидера, който не ни допадаше, но и отворихме широко вратата за „Ислямска държава“, отбеляза политикът.
И добави, че историята е пълна с лоши примери, „защото смятаме, че сме длъжни да се въвлечем в даден конфликт от морална гледна точка, дори и да не притежаваме адекватна стратегия или дългосрочен план”.
„Преди седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че американските войски ще бъдат изтеглени от Сирия. А сега сме на прага на вероятно най-мащабната военна операция, към която се присъединиха и Великобритания и Франция. Нима мислите, че в Сирия ще стане по-хубаво и безопасно, ако военните удари свалят в крайна сметка сирийския президент Башар Асад?“, запита още Фараж в ефира на телевизията.
РЕАКЦИЯТА НА ООН
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази опасение, че ситуацията около Сирия може да стане неконтролируема.
В изявление, публикувано в сряда от пресслужбата на организацията, пише още:
„Вчера изразих възмущението си от докладите, свидетелстващи за продължителната употреба на химическо оръжие в Сирийската арабска република. Следя отблизо и развитието на ситуацията в Съвета за сигурност на ООН и съжалявам, че той не успя да постигне единодушие по въпроса“.
И добавя:
„Днес, аз още веднъж споделих с постоянните представители на петте страни, които са постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, дълбоката си загриженост по отношение на рисковете, свързани с текущото състояние на нещата, и подчертах колко важно е да не оставяме ситуацията да излиза извън контрол”.
ОФИЦИАЛНАТА ПОЗИЦИЯ НА СИРИЯ
„САЩ и Западът, които претърпяха поражение в сирийския конфликт, разгърнаха психологическа война срещу Дамаск и неговите съюзници, за да демонстрират сила и да възвърнат позициите си“, заяви в интервю пред телевизия „Ал Маядин“ съветничката на сирийския президент Бусейна Шабан.
Тя подчерта, че „Сирия, Русия и Иран няма да допуснат събитията да се развиват по американския сценарий“. „Сега се водят интензивни консултации между трите страни, за да се възпрепятстват опасните замисли на САЩ и Запада”.
Шабан посочи, че правителствените войски със съдействието на Русия „вече са направили необходимата подготовка след нанесения на 9 април удар от страна на Израел срещу летище Т-4“. Според нея Израел, който прави всичко възможно кръвопролитието в Сирия да се спира, ще бъде главният губещ в бъдещ конфликт“.
Тя каза още, че сирийците не се страхуват от САЩ и са готови за война, ако тя избухне.
ПРЕДИСТОРИЯТА
На 10 април въздушният контрол на европейската авиация призова за повишено внимание в източно Средиземно море поради очаквани ракетни удари по Сирия в следващите 72 часа.
Ударите с ракети въздух-земя и последващото прекъсване на радио навигацията, ще засегне Източно Средиземно море и област Никозия, се казва в доклада.
Предупреждението на авиационния контрол е отправено и към САЩ, Обединеното кралство, Франция и Германия.
Декларацията на Евроконтрол включва и пространството, контролирано от Дамаск, а в Никозия обхваща остров Кипър и околните води, включени в картата на уебсайта на агенцията.
Повишеното внимание се налага поради риска за търговските превозвачи в конфликтните зони.
Новината е особено тревожна в светлината на последните събития около пред полагаемата атака с химическо оръжие в сирийския град Дума. За атаката беше обвинено сирийското правителство, което отрича да е виновно. По рано тази седмица от Сирия изпратиха официална покана към наблюдателите на ООН да посетят бунтовническия град.
В понеделник американският президент Доналд Тръмп заяви, че в течение на 24-48 часа ще реши дали ще използва военна сила срещу сирийските власти заради предполагаемата химическа атака.
Последва извънредно съвещание на Съвета за сигурност на ООН, в което трябваше да се потърси решение, което на намали напрежението. Нито едно от предложенията – на Русия и САЩ, за извършване на разследване на място на съобщенията за използвано химическо оръжие, не бе прието поради налагането на вето от руска и американска страна.
Във вторник Русия наложи вето на подкрепеното от САЩ предложение , което би възстановило един Съвместен разследващ механизъм за разследване на химическите атаки в Сирия и установяване на виновните за тях.
Вашингтон от своя страна блокира руското предложение , свързано с предполагаемата химическа атака в контролирания от бунтовници град Дума.
Заплахата от военна интервенция стана съвсем реална, след като от Вашингтон се чу ясна заплаха.
„Ракетите идват”, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп като отговор на предполагаемата химическа атака в Дума и предупреждение към Русия заради подкрепата й за режима на Башар Асад.
Москва не е привърженик на „туитър-дипломацията“, а разчита на сериозен подход в световните дела, каза по повод заплахата говорителят на руския президент Дмитрий Песков.
Русия призова отделни страни от международната общност да се въздържат от стъпки, които могат да нарушат и без това крехката ситуация в Сирия.
Турция се обяви за разрешаването на създалото се напрежение между Вашингтон и Москва с мирни средства.