От рано сутринта пред магазините и аптеките в столицата се образуват големи опашки от хора. Купуват се храни и консумативи в големи количества.
В същото време официалните власти увериха, че няма нужда от презапасяване с храни и призоваха гражданите да не се подават на паника.
Въведеното извънредно положение в страната има за цел превантивно да спре възможното разпространение на коронавируса. Магазините за хранителни стоки не са включени сред обектите, чиято работа трябва да спре за няколко седмици, докато трае мярката.
В телевизионно интервю тази сутрин вицепремиерът Томислав Дончев каза, че презапасявайки се с храни, няма да придобиете имунитет срещу коронавирус.
„Земеделието може да изхрани България в рамките на каквато и да било криза, но ние не се намираме в такава”, каза Томислав Дончев.
И добави:
„България е пред тази част от кривата, където предстои стръмен тренд на случаите на коронавирус нагоре. Кривата не е толкова стръмна, когато се въвежда социална дистанция”.
Той смята, че без решителни мерки, няма как нещата да се променят.
„Науката не е доказала, че този, който си купи 50 кг захар, придобива имунитет срещу коронавируса. Българските магазини имат достатъчно продукция“, каза Дончев.
Според него има опасност от спекула с цените на предпазните материали, а не с храните.
„Даваме си сметката, че цялото това ограничаване има последици, включително и стопански. Няма как обаче на първи място да не е грижата за живота и здравето на хората. Това е премеждие, което като общество трябва да преминем. Българският народ невинаги се обединява в хубавото, понякога се обединява, когато има заплаха и риск. Надявам се този път това да се случи“, каза още Томислав Дончев.
„Негативен ефект от епидемията и взетите мерки върху бюджета ще има, опитваме се да го ограничим. Ключовият критерий е колко дълго ще продължи тази ситуация. Опитът ни с този вирус е едва два месеца и не знаем всичко“, коментира Дончев.