В Словакия избраха проруски президент
Петер Пелегрини/ Снимка: АП/БТА

Досегашният председател на парламента Петер Пелегрини, кандидат на управляващата коалиция за президент на Словакия, спечели балотажа на президентския вот, предаде БТА, по информация на световните агенции. В политически план Пелегрини е съюзник на популисткото правителство на Роберт Фицо, което е благосклонно настроено към Русия. Смятан за проруски кандидат, според който политическата сцена е разделена между онези, които подкрепят продължаването на войната в Украйна на всяка цена и онези, които открито искат започване на преговори за мир. Пелегрини ясно заяви, че е от вторите, а анализатори в страната се опасяват, че след победата му, Словакия може да последва пътя на Орбан.

Войната в Украйна беше сред основните теми в президентската кампания. Според BBC, с избора на Пелегрини за президент Украйна окончателно изгуби гласа на Словакия в своя подкрепа.

Пелегрини получава 53,20% срещу 46,80% за проевропейския му опонент Иван Корчок, според данни, публикувани от Словашката статистическа служба.

Корчок, който е бивш посланик на Словакия в САЩ и Германия, също и в НАТО и в ЕС, твърдо подкрепя членството на Словакия в тези две организации и е яростен критик на правителството. Той е  категорично проукраински настроен и не смята, че Украйна трябва да се откаже от част от територията си, за да постигне мир. За разлика от него, Пелегрини увери, че иска да направи всичко, за да може Словакия да остане на страната на мира, а не на страната на войната.

Пелегрини е лидер на партията „Глас -социална демокрация“. Той беше министър в предходните правителства на Фицо. Той дори го смени на премиерския пост през 2018 г., след като Фицо беше принуден да подаде оставка след протести, породени от убийството на разследващ журналист и годеницата му, припомня Асошиейтед прес. Партията на Пелегрини влезе в управляващата коалиция на Фицо, съставена през октомври. Малко след това словашкото правителство преустанови военната помощ за Украйна.

Пелегрини ще встъпи в длъжност официално на 15 юни. Той ще бъде шестият президент на страната си, като ще наследи първата жена президент на Словакия Зузана Чапутова.

Кой е Петер Пелегрини?

Петер Пелегрини е бивш премиер. Досега беше председател на парламента. Подкрепян беше за президент от Фицо. Почитател е на автомобилите и притежава разрешително за пилотиране на самолет.

Според Пелегрини политическата сцена е разделена между онези, които подкрепят продължаването на войната в Украйна на всяка цена и онези, които открито искат започване на преговори за мир.

„Аз спадам към последната категория“, заяви той за Франс прес преди изборите.

Пелегрини е икономист по образование. Той беше част от партията „Посока – социална демокрация“ на Фицо и част от предишните кабинети на Фицо. През 2018 г. го наследи на премиерския пост. През 2020 г. основа собствена партия „Глас – социална демокрация“. Тя се класира на трето място на парламентарните избори миналата година и влезе в правителството на Фицо заедно с още една партия- крайнодясната Словашка национална партия.

Пелегрини е словак с италиански корени. Роден е на 6 октомври 1975 г. в Банска Бистрица. Баща му е монтьор, а майка му преподавателка. Той споделя, че едно време е искал да бъде машинист. „Много се интересувам от влаковете като цяло“, допълва той.

На младини Пелегрини е бил част от танцова трупа. Той е свирил и на акордеон. В личен план Пелегрини е ерген. Преди време беше наречен „най-сексапилният политик на Словакия“ от женските списания.

Когато обяви кандидатурата си за президент, Пелегрини заяви, че живее сам и ако бъде избран за президент, няма да бъда придружаван от първа дама или от който и да е било друг. Той обаче има куче от породата швейцарско планинско куче. Кръстил го е Грей.

Новият президент говори освен словашки, руски, немски и английски.

Ситуацията в Словакия силно наподобява тази в България, където двамата държавни глави – Пелегрини и Радев, не си приличат само по това, че и двамата могат да управляват самолети, но и по ясната им проруска ориентация. Това значително усложнява отношенията, както с европейските партньори на двете страни, така и с НАТО. Но за разлика от Словакия, България за момента има евроатлантическо правителство. Предстои да видим дали ще остане такова и след изборите.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук