На снимаката: Вицепремиерът Валери Симеонов

Цялата концепция за концесии на плажовете е тотално сбъркана. Плажовете  у нас са се превърнали в територия на беззаконието. Преместваемите обекти приличат на бежански лагер, съсипват нормалния курорт и пречат на това, за което са дошли туристите – плажът и морето. Същевременно тези обекти са корупционни сделки с един концесионер, съгласувано с министерството на туризма.

Трябва да се премахне двойната собственост в националните курорти, където алеите, ВИК-мрежата са собственост на държавата, а хотелите са частни и държавата има задължение само да инвестира в поддръжката на инфраструктурата, разясни вицепремиерът Валери Симеонов днес в интервю по националната телевизия.

Държавата получава едва 8 млн. лева печалба от всички плажове у нас, а концесионерите реализират десетократно по-голяма приход. Преместваемите обекти по морските курорти трябва да се премахнат, а собствеността на алеите и ВиК мрежата да се прехвърли от държавата на общините, категоричен е Валери Симеонов. Той обяви, че трябва „ час по-скоро тази собственост да се прехвърли“, с уточнението, че не само „Слънчев бряг“ АД се е превърнало в  корупционно гнездо.

Проблемите с плажовете могат да се решат, ако собственикът е този, който събира парите, твърди Симеонов. По въпроса за Слънчев бряг информира : кметовете на Несебър са готови да поемат тази инфраструктура, остава държавата да приеме това  и корупционните сделки ще бъдат премахнати, илюстрира вижданията си той отново със строго наблюдавания лично от него от това лято „Слънчев бряг“ .

Плажовете по Черноморието да бъдат разделени в няколко групи и от това да зависят наемът или концесионната такса за тях, предлага Министерството на туризма чрез огласени в края на сезона промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Измененията предвиждат още ограничаване на обжалването в хода на процедурите по отдаване на концесия.

Плажовете трябва да се разделят в четири групи. В първата ще влизат тези, които са близо до урбанизирани територии (градове, села, курорти). Във втората ще са плажовете, които са извън населени места, но пък са близо до туристически обекти. В трета група ще са плажовете далеч и от населени места, и от туристически обекти, а в четвъртата – тези с ограничено ползване или за определен вид туризъм. Самото разпределяне по категории ще става по критерии, които ще бъдат разписани в наредба. На всеки три години разпределението ще се преразглежда.

Министерството на туризма иска и нов вид отчетност специално от общините при харченето на парите от концесии и от наеми на плажове. Според действащите правила половината от постъпленията отиват в общината, на чиято територия е съответната пясъчна ивица. Средствата трябва да се инвестират в туризъм, включително за подобряване на достъпа до съответния плаж. Министерството на туризма предлага местните власти да докладват всяка година как са похарчили парите, което впоследствие да подлежи на контрол и от Сметната палата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук