Активисти срещу абортите и активисти за правата на абортите протестират пред Върховния съд във Вашингтон
Активисти срещу абортите и активисти за правата на абортите протестират пред Върховния съд във Вашингтон

Върховният съд на САЩ сложи край на правото на аборт в сеизмично решение, което разруши половинвековната конституционна защита по един от най-размирните и ожесточени въпроси в американския политически живот.

Съдът, доминиран от консерваторите, отмени знаковото решение „Роу срещу Уейд“ от 1973 г., което запазваше правото на жената на аборт, и заяви, че отделните щати могат сами да разрешават или забраняват процедурата.

„Конституцията не предоставя право на аборт; правомощията за регулиране на абортите се връщат на народа и избраните от него представители“, заяви съдът.

Съдът се състои от 9 съдии, от които шестима са избрани от консервативната партия на Републиканците. Последните трима назначени са избрани от бившия президент Доналд Тръмп по време на единствения му мандат.

Бившият вицепрезидент на САЩ Майк Пенс заяви, че правото на аборт е „изхвърлено в пепелището на историята“, като приветства решението на Върховния съд, което сложи край на 50-годишната конституционна защита.

„Връщайки въпроса за абортите на щатите и народа, Върховният съд поправи една историческа грешка и потвърди правото на американския народ да се самоуправлява“, заяви Пенс, потенциален кандидат за президент на Републиканската партия и водещ активист в кампанията срещу абортите.

По информация на АП решението на съда е в противоречие с общественото мнение на мнозинството американци, което според социологически проучвания подкрепя конституционното право на аборт. Очаква се новината да доведе до забрани на абортите в близо половината щати.

Мисури и Тексас станаха първите щати в САЩ, забраняващи абортите

Консервативният щат Мисури в Средния Запад стана първият щат в САЩ, който забрани абортите, часове след като Върховният съд отмени конституционна защита на процедурата.

„Мисури току-що стана първият щат в страната, който ефективно сложи край на абортите“, заяви главният прокурор на щата Ерик Шмит в Twitter.

„Това е знаменателен ден за неприкосновеността на живота.“

Главният прокурор на Тексас Кен Пакстън обяви, че абортите в щата вече са незаконни.

Тексас е сред щатите, които преди това приеха така наречените „условни закони“ – мерки, които трябва да влязат в сила веднага след като Върховният съд отмени федералните гаранции за правото на аборт. „В продължение на половин век американците трябваше да живеят под диктата на едно незаконно, противоконституционно и произволно решение на Върховния съд“, изтъкна главният прокурор на Тексас.

„Но това вече е минало. Днес въпросът за абортите отново е в ръцете на щатите. А Тексас вече е отговорил на този въпрос: абортите тук са незаконни.“

Освен това Пакстън обяви петък, 24 юни, за почивен ден за служителите си на фона на очакваните протести във връзка с решението на Върховния съд относно абортите.

Калифорния, Орегон и Вашингтон се обявяват в защита на правото на аборт

Три либерални щата от Западното крайбрежие се обединиха в съвместно обещание за защита на правата на абортите след решението на Върховния съд да отмени решението „Роу срещу Уейд“.

„Губернаторите на Калифорния, Орегон и Вашингтон днес обявиха Многодържавен ангажимент за защита на достъпа до репродуктивно здравеопазване, включително абортите и контрацептивите, и се ангажираха да защитават пациентите и лекарите срещу усилията на други щати да пренесат забраните си за аборти в нашите щати“, се казва в изявление.

Отзвук сред световните лидери

Канадският министър-председател Джъстин Трюдо разкритикува решението на Върховния съд на САЩ да отхвърли правото на аборт в САЩ.

„Новините, които идват от Съединените щати, са ужасяващи“, заяви той в съобщение в Twitter. „Никое правителство, политик или мъж не трябва да казва на една жена какво може и какво не може да прави с тялото си“.

„Решението на Върховния съд на САЩ, с което се прекратява федералното право на аборт, е голяма крачка назад“. Това каза британският министър-председател Борис Джонсън.

Джонсън, който е в Кигали за срещата на правителствените ръководители от Общността на нациите, заяви, че решенията на съда имат „огромно въздействие върху мисленето на хората по света“.

„Мисля, че това е голяма крачка назад. Винаги съм вярвал в правото на избор на жената и се придържам към този възглед и затова Обединеното кралство има такива закони“, каза той.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук