И в рамките на втората процедура за избор на председател на Върховния административен съд Пленумът на съда не издигна кандидатура за титулярен ръководител на ключовата съдебна институция.
Крайният срок за номинации е 19 декември.
След като на няколко пъти служебният правосъден министър Мария Павлова декларира, че няма да се възползва от правото си да издигне кандидат, единствената законова възможност е номинация да внесат поне трима от членовете на Съдийската колегия, съобщава БНР.
Ако това не стане, Пленумът на Висшия съдебен съвет ще трябва отново да прекрати процедурата, което означава, че Георги Чолаков, чийто мандат изтече на 22 ноември, ще остане начело на Върховния административен съд като временно изпълняващ функциите за неопределено време.
В края на октомври съдиите от ВАС подкрепиха издигането на Чолаков за временен ръководител на съда.
Самият избор за председател на ВАС е насрочен за 20 март. Номинации за нов шеф на върховния съд могат да правят поне трима членове на Съдийската колегия, Пленумът на ВАС и министърът на правосъдието. До момента обаче официално издигнат кандидат няма.
Така начело на съда остава Чолаков в качеството му на временно изпълняващ функциите на председател на съда.
През последните месеци ВАС взе някои спорни решения, като застана на страната на ДПС-Ново начало при войната с АПС на Ахмед Доган относно марката „ДПС“, присъждайки го на формацията на Делян Пеевски. Освен това пред този съд могат да се обжалват актове на изпълнителната власт. Така например през 2022 г. съдът върна частната „Евролаб 2011“ на граничния пункт „Капитан Андреево“, която беше отстранена от фитосанитарния контрол от правителството на Кирил Петков. Самият Чолаков пък беше част от съдебните състави и по трите дела, които върнаха контрола на частната фирма.
Понастоящем самият ВСС е с изтекъл мандат и има спор в юридическите среди дали е редно орган с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председател на ВАС, които имат 7-годишен мандат.
ПП-ДБ пък внесоха промени в Закона за съдебната власт, които да блокират възможността този ВСС с изтекъл мандат да проведе изборите. Питания по темата бяха внесени и в Конституционния съд.
Днес от инициативата „Правосъдие за всеки“ призоваха депутатите за спешно спиране и на двете процедури – тази за избор на главен прокурор и тази за председател на ВАС. От инициативата определят и двата избора като „зле прикрит преврат срещу правовата и парламентарната демокрация“.
Според становището председателят на ВАС Георги Чолаков е останал като и.ф. председател след края на мандата си в пряко нарушение на Конституцията и решение от 2005 г. по к.д. № 11/2004 г. на Конституционния съд. В същото време и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов не е извадил прокуратурата от „калния терен на политиката“, по неговите собствени думи, но се опитва да я потопи напълно в него, „като манипулира законодателната власт и опитите за съставяне на правителство чрез искания за сваляне на имунитети и актове на подчинените му прокурори, насочени пряко срещу лидерите на една политическа сила в Народното събрание, която иска неговата смяна и се противопоставя на тайната власт на неговия политически ментор“.
Единствен кандидат за главен прокурор, което започва да се превръща в лоша традиция, е настоящият (вече от година и половина) изпълняващ функциите Борислав Боби Сарафов, който бе изрично заявил пред цялото общество, че не желае и няма да бъде нито главен прокурор, нито кандидат за такъв, нито временно изпълняващ длъжността, припомнят още от „Правосъдие за всеки“.