Обединените арабски емирства са организирали хакерската атака срещу държавната информационна агенция на Катар, която провокира криза в региона. Това съобщава в. „Вашингтон поуст“, като се позовава на служители от американското разузнаване.
Те разкриват, че висши държавни служители на ОАЕ са обсъждали плана и осъществяването на атаките, целящи публикуване на фалшиви цитати, приписвани на катарския емир шейх Тамим бин Хамад ал Тани.
Когато Катарската информационна агенция публикува реч от името на емира на страната в подкрепа на възстановяването на отношенията с Иран, това предизвика остра реакция на страните от Персийския залив. Оказва се обаче, че агенцията е била обект на хакерска атака.
Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет и Бахрейн миналия месец прекратиха отношенията си с Катар. Четирите страни наложиха търговско ембарго на емирството и спряха полетите си към него.
Не е ясно дали ОАЕ са осъществили атаките сами, или са ги възложили на външни специалисти.
В публикуваните фалшиви цитати емирът нарича Иран главен регионален противник на Саудитска Арабия, „ислямка сила“ и изразява благоразположение към палестинската организация „Хамас“, смятана за терористична от САЩ, ЕС и Израел.
Атаките и публикуването на фалшивата информация са извършени на 24 май, скоро след посещението на американския президент Доналд Тръмп в региона.
Посланикът на ОАЕ във Вашингтон Юсюф ал Отайба казва в официално изявление, че информацията на „Вашингтон пост“ е „грешна“.
„ОАЕ нямат никаква роля в предполагаемите хакерски атаки, описани в статията. Вярното е поведението на Катар. Финансиране, подкрепа на екстремисти от талибани до „Хамас“ и Кадафи. Подбуждане към насилие, окуражаване на радикализацията и подкопаване на стабилността на съседите му“, заяви той.
През последните месеци в медиите се разпространяват имейли, получени след вероятна атака срещу пощата на посланика, в които се подчертава желанието на ОАЕ да привлекат на своя страна политиците и обществеността в САЩ особено в условията на настоящата дипломатическа криза в Персийския залив.
Районът е важен за САЩ от стратегическа гледна точка. Всички страни в региона са част от американската коалиция срещу терористичната организация „Ислямска държава“. В Катар е най-голямата военна база на САЩ в региона с над 10 000 войници, където е и седалището на Американското централно командване за региона. Включените в дипломатическата криза държави купуват оръжие и военна екипировка от САЩ и конфликтът е в техен ущърб.
За още интересни статии и материали харесайте страницата на Debati.bg във facebook!