Днес наблюдавах, че в Столичния общински съвет (СОС) е създадено стабилно мнозинство – всички желаят висока динамика, повече действия и решения, отнасящи се до града, сподели кметът на София Васил Терзиев в социалните мрежи. Това е точно това, към което се стремим аз и моят екип. Надявам се общинските съветници да започнат да действат не само на думи, но и с реални действия, като акцентират на основните теми, които касаят града, добавя Терзиев.
Изказвания, вдъхновени от поп-фолк и естрадни песни, както и нападки, бяха само част от коментарите на различните групи в общинския съвет, свързани с представения от кмета отчет за първата година на управлението му в столицата. С изразите „Не сме безгрешни, но сме искрени“ започна отчетът вчера, който вече е наличен на сайта на Столичната община.
Днес проследих изказванията на всички партии и тяхната оценка за изминалата година от мандата и наистина се забавлявах, коментира в своя пост Терзиев. Той добавя, че традиционно „интензивно се изразяваха заклинания, обвинения, заплахи, искания за оставки и други познати тактики от публичното присъствие на съветниците.“
Кметът предлага на общинските съветници „умерен списък“ с важни теми и ги насърчава да се концентрират върху тях, вместо да се занимават с политическа риторика. Сред темите са отказът на партиите да участват в обсъждания по Бюджет 2025, реформиране на общинските дружества и осигуряване на тяхното прозрачно управление, преразглеждане на решението за смяна на управителите на общинските дружества.
По отношение на исканата оставка на заместник-кмета по правни въпроси Никола Лютов, Терзиев я тълкува като доказателство за добре свършена работа и независимост. Столичният кмет подчертава и успехите на Лютов през първата година от мандата – 215% увеличение на общината от присъдените суми, както и значителен обем защитени в съда суми.
От временно изпълняващата длъжността главен архитект арх. Панайотова, чиято оставка също бе поискана, Терзиев настоява тя да продължи с реформите в Направление архитектура и градоустройство, независимо от трудностите, изразява своето желание тя да „прилага закона без колебание и с решителност“. Според него ще отнеме време и усилия, за да се възстанови законността в градоустройството. И ще са необходими много по-големи усилия, за да се предотврати така нареченото презастрояване, но не чрез нарушаване на закона, а с работа на основата на съществуващото законодателство и последващи стъпки за промени, където е необходимо, добавя Терзиев.
Има Общ устройствен план, Закон за устройство на територията и Закон за устройствени зони – има нормативна уредба и тя трябва да се спазва, подчертава кметът. Той добавя, че градоустройството не може да зависи единствено от един човек, нито борбата с презастрояването може да бъде водена от един главен архитект. Всички трябва да се научим да живеем в правова държава, където законът е на първо място, ако искаме България да бъде такава. И ако законите не ни извозват, трябва да ги променим, вместо да избираме да не ги спазваме, заключава Терзиев.