От днес до четвъртък (28 ноември) в Страсбург се провежда пленарна сесия на Европейския парламент. Основното събитие, което ще се обсъжда, е изборът на новата Европейска комисия, чиито срок е предвиден до 2029 г.
В сряда (27 ноември), след обсъждане с новоизбрания председател на ЕК Урсула фон дер Лайен относно нейния екип и стратегия, евродепутатите ще извършат гласуване за новите членове на Европейската комисия.
Особено значение за България има предстоящото гласуване на кандидатурата на настоящия еврокомисар Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата (ЕСП). То ще се проведе в пленарната зала на ЕП в вторник (26 ноември).
Позицията на България в ЕСП остана свободна след назначаването на Илиана Иванова за еврокомисар през септември 2023 година. Тя е номинирана от българското правителство да представлява страната ни в ЕСП за периода 2025-2030 година.
Друга важна тема, касаеща България, ще бъде разгледана по време на сесията на ЕП в Страсбург. Във вторник следобед е насрочен дебат между евродепутатите и Европейската комисия, касаещ Шенгенското пространство за свободно движение.
Очаква се Европейският парламент да призове страните от ЕС да дадат одобрение за пълноправното участие на България и Румъния в Шенгенското пространство. Проверките по въздушните и морските граници, на които подлежат пътуващите от България и Румъния, отпаднаха през март 2024 година, но контролът по сухопътните граници остава в сила.
Основната икономическа тема на пленарната сесия в Страсбург е бюджетът на Европейския съюз за 2025 година. Във вторник е предвиден дебат относно параметрите му, който ще бъде последван от гласуване на проектобюджета в сряда.
Бюджетът на ЕС за 2025 г. се фокусира върху политики, свързани с борба с климатичните промени, здравеопазване, хуманитарна помощ и управление на границите на Европейския съюз. Финансовата рамка включва разходи, насочени към изпълнението на Плана за възстановяване на ЕС, съобщава ЕП.
Европейският парламент отбеляза, че е постигнато увеличение на финансирането с 230,7 милиона евро в сравнение с първоначалния проект, предложен от Еврокомисията.
Според Европарламента, новият бюджет на ЕС трябва да се фокусира повече върху важни програми и политики, които да подобрят живота на гражданите, да повишат конкурентоспособността и да се борят с ключови предизвикателства. Те включват климатичните промени, нуждата от подобряване на здравеопазването, миграцията и защитата на страните от ЕС.
Бюджетът за 2025 г. ще бъде увеличен благодарение на спестявания от предишни периоди. включва и 62 млн. евро за „Еразъм+“, програмата на ЕС за образованието, обучението, младежта и спорта в Европа.
Планирани са и допълнителни 20 млн. евро за „Хоризонт Европа“, която финансира научни изследвания и иновации.
Според предварителните данни, новият ЕС бюджет предвижда 199,44 млрд. евро за покриване на разходи (бюджетни кредити), свързани с поети ангажименти, и 155,21 млрд. евро (бюджетни кредити) за плащания.
Разликата между две категории бюджетни кредити е свързана с многогодишни бюджетни кредити, които се използват за мерки, приложени директно от Комисията, относно подпомагането на продажбите на селскостопански продукти и стратегическото планиране на политиките, уточнява Европейската комисия.
Сряда е планиран дебат между евродепутатите и Еврокомисията за високите цени на енергийните стоки и влиянието на скъпата енергия на живота на европейските граждани.
„След инвазията на Русия в Украйна, цените на енергията в Европа остават високи, докато инфлацията и увеличаващите се разходи за жилищно настаняване оказват негативно влияние върху покупателната способност на европейците,“ посочва ЕП.