Преговорният екип на ПП-ДБ Снимка: БТА
Преговорният екип на ПП-ДБ Снимка: БТА

Антикорупционно мнозинство срещу правителство. С такова нестандартно предложение коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ се явиха на среща при президента и поискаха отсрочка при връчването на втория проучвателен мандат за правителство.

Коалицията съобщи, че ще търси подкрепата на 160 депутати, които да приемат 7 законопроекта, насочени срещу корупцията преди да започнат същинските разговори за правителство.

Ако такава подкрепа се намери, процесът може да отнеме около 3 месеца.

От ПП-ДБ предлагат промени в 7 основни закона и решения. Сред тях са Законът за съдебната власт, реформата в антикорупционната комисия, Законът за подаване на сигнали, Законът за личния фалит, Наказателно-процесуалния кодекс, изборът на нов омбудсман и начало на реформи в службите чрез въвеждането на тестове за интегритет.

Законопроектите са събрани в Декларация, която ПП-ДБ ще разпратят до политическите сили още утре.

От ПП-ДБ поставят като условие гласуването на Декларацията, а впоследствие и на законопроектите като условие за начало на преговори за съставяне на правителство с втория мандат.

Възможно ли е обаче парламентът да събере такова мнозинство? Очевидно отговорът е – не!

Причината е много проста и тя е, че в парламента двете най-големи партии (преди разпада на ДПС) ГЕРБ и ДПС управляват страната повече от 15 години. Въпреки усилията на Бойко Борисов да се разграничи от тези твърдения, въпросът за това дали като се погледне в огледалото вижда Пеевски, все още виси.

Да се обединят около предложенията на ПП-ДБ за реформи, свързани с борбата с корупцията и службите, е невъзможно, защото това би означавало да накажат самите себе си.

Наивно е да смятаме, че Делян Пеевски ще подкрепи също подобни антикорупционни мерки или реформи в службите и прокуратурата, след като вече беше уличен от самия почетен председател на ДПС в това, че използва въпросните институции като бухалки.

Няма да се събере антикорупционно мнозинство и по още една причина – предложените от ПП-ДБ мерки веднъж вече бяха вече предложени и отхвърлени, заради което се разтури и „сглобката“.

В целия този процес ролята на избирателите е от съществена важност. Ако на следващ парламентарен вот избирателната активност отново е много ниска, това означава в Народното събрание отново да влязат дребни, никому неизвестни, нестабилни и лесно котируеми на корупционния пазар партии.

Кандидати за това има достатъчно.

Тъй като близо 2 млн. избиратели отказват да дадат гласа си – било то заради отвращение от политическия пейзаж, или от загуба на доверие в партиите, или по каквато и да е друга причина, в момента силите в парламента са запушени.

И ГЕРБ не успяват да съберат гласове за правителство, и ПП-ДБ няма да успея да намерят антикорупционно мнозинство.

Но ако „тихото мнозинство“ реши на следващите избори най-после да излезе и да гласува, картината в парламента би била много по-различна. При активност от 50%, или около милион българи повече пред урните, ИТН и „Величие“ няма да влязат изобщо в парламента, а ДПС ще бъде второстепенна сила с нейните 300 000 гласа. Едва тогава би могло да се говори за някаква промяна. Трябва обаче, българските избиратели да я поискат.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук