Велислав Величков
На снимката: Велислав Величков

Наблюдава се бързане за възобновяване на процедурата за избор на нов главен прокурор. В същото време има неотменени от Конституционния съд текстове от промените в Конституцията, които не позволяват този състав на ВСС да провежда избора – нещо, което може да доведе до безпрецедентно оспорване на избора на главен прокурор пред КС.

Това стана ясно от интервю на адвокат Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“ за ДЕБАТИ.БГ.

През седмицата от инициативата излязоха с декларация, в която настояват за незабавни законови промени, които да не позволяват избора на главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат.

Преходните и заключителни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Конституцията, които изрично казват, че този състав на ВСС не може да избира главен прокурор и председател на ВАС, не са отменени. Тези разпоредби казват, че този състав не може да избира „тримата големи“ в съдебната власт – главния прокурор и двамата председатели на върховни съдилища. Те не са обявени за противоконституционни и не са отменени от Конституционния съд“, обясни Величков.

„Правосъдие за всеки“ към депутатите: Старият ВСС ще опита да избере нов главен прокурор. Спрете ги!

Според него това означава, че действащата конституционна норма към момента забранява на ВСС, което от 22 месеца е с изтекъл мандат, да избира нов главен прокурор и председателите на върховни съдилища.

Той обясни, че именно изборът на главен прокурор е причината някои политически сили да говорят за бързо разпускане на парламента и отиване на избори.

„И очевидно е, че една такава личност откровено тика нещата в тази посока – бързо разпускане на парламента сега, за да няма и действащ парламент по време на процедурата за избор на главен прокурор, ако тя бъде възобновена, и бърз избор на нов главен прокурор и встъпването му в нов мандат преди да се е сформирало още или в началния месец на сформиране на следващото Народно събрание, за да не може да реагира“, обясни Величков.

„Няма добро ДПС“. Борисов видя мнозинство Пеевски-Костадинов-Денков

Той обясни също, че ако се стигне все пак до подобна процедура и избор на титуляр за поста на главния прокурор, президентът ще има възможност да не подпише указа и да върне решението на ВСС за ново разглеждане.

„Но ако ВСС със свое решение определи главен прокурор в противоречие с конституционни разпоредби, има пълното основание президентът да сезира КС, а той съответно ще трябва да се произнесе. И по мое мнение тази конституционна жалба тогава би следвало да спре действието на избора, до произнасяне на КС, иначе ще създаде изключително сложна правна обстановка, правна нестабилност. След евентуална отмяна на избора може да се стигне до нужда да се ревизират решения на главния прокурор, което е крайно нежелателно“, обясни той.

Адв. Величков е на мнение, че с последното произнасяне на Конституционния съд по промените в Конституцията и ако ВСС стартира процедурата за избор на нов главен прокурор има риск от политическа и парламентарна, кризата да премине към остра криза в съдебната власт и към конституционна криза след това.

Цялото интервю четете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук