В интервю за „Кориере дела Сера“, бившият заместник-председател на Европейската комисия Вера Йоурова подчерта, че демократичните избори в държавите с демократичен режим могат да бъдат саботирани от външни сили. Коментарът й дойде след анулирането на президентските избори в Румъния, цитирано от Диджи24.
„Всички наблюдават и ще продължават да наблюдават случващото се в Румъния, тъй като ситуацията не е изолирана“, добави Вера Йоурова, която отговаряше за ценностите и прозрачността в Европейския съюз.
„Очакваме вмешателство преди изборите в страните членки и колкото по-висока е позицията на кандидата, толкова по-голям е натискът. Президентът на Румъния е повече от символична фигура; той представлява страната на форуми на НАТО и ЕС. Затова е логично да очакваме намеса, нещо, което вече се наблюдаваше в Молдова“, заяви Йоурова, когато я запитаха за очакванията й относно събитията.
Тя сподели, че предвижда „комбинация от влияние на TikTok върху младежта, разпространение на дезинформация, използване на изкуствен интелект и кибератаки“.
„Но изключителният ръст на подкрепата за Калин Джорджеску, в контекста на новината, че той не е направил разходи по време на кампанията, е нещо, което само по себе си е аномалия: това е безпрецедентно развитие, бих казала, шокиращо“, допълни тя.
Йоурова изрази убеденост, че е необходимо повече време, за да може Европейската комисия да прецени текущата ситуация и дейностите на платформите.
„В случай на TikTok смятам, че има сериозен проблем. По времето, когато бях на поста, получавам оплаквания за това, че младите хора са манипулирани чрез TikTok: тяхната гледна точка се формира от него, което го прави ключов политически елемент. Отговорът, който получих от ръководството, бе, че политическата реклама в TikTok е забранена. Следователно, това е структурен проблем. Убедена съм, че Европейската комисия вече разследва случая и ще наблюдава внимателно ситуацията, оценявайки действията си в контекста на Закона за цифровите услуги“, коментира тя.
Според нея, готовността на различните държави варира и онези, които имат дълъг опит с руско вмешателство, като балтийските страни и Финландия, са по-добре подготвени.
„Преди години имаше значително участие на Министерството на отбраната в тези нации, което би било немислимо в западните държави. (…) Изборите вече не се организират както преди и новите заплахи имат своето значение. Следващата година предстоят избори в Германия, а може би и във Франция: Путин отчаяно иска да види в нашите държави хора, които да вземат решения, които да спрат подкрепата за Украйна“, поясни Йоурова.
Относно спорното решение на румънския Конституционен съд за анулиране на президентските избори, Йоурова каза, че „институциите трябва да изпълнят ангажиментите си: румънският съд трябва да определи дали изборите са били свободни и справедливи“.
На 6 декември, петък, Конституционният съд на Румъния анулира президентските избори, позовавайки се на разсекретени от Върховния съвет за национална отбрана на Румъния документи, според които кампанията на кандидата Калин Джорджеску е била резултат от манипулативна намеса отвън.