Това е награда, която задължава човека да води определени битки за културата и за справедливостта в България. Но преди всичко е голяма отговорност и голямо признание. Това каза в интервю за БТА Веселин Диманов, обявен за „Будител на годината“. Режисьорът на документалния филм „Моралът е доброто“ за Кристиан Таков , получи най-много гласове в 11-ото издание на кампанията на Българското национално радио (БНР).
„За мен беше изненада и самото номиниране, а още по-шокиран бях, когато разбрах, че печеля наградата. Будителството е точно това – да даваш пример на хората, и той да бъде пряко свързан с морала“, допълни Диманов.
„Работата по филма предизвика огромен интерес в кинозалите, защото до този момент никой не беше правил нещо подобно. И това се дължи повече на Димитър Стафидов, който изгради един много динамичен и интересен филм – като режисьор на монтажа. Всичко е екипна работа. А дали битката е трудна – няма лесно в България. Просто човек не трябва да се отказва, а да се бори за това, което иска да постигне, и за това, в което вярва“, каза още Веселин Диманов.
Той припомни, че вече има площад на името на Таков в центъра на София. „Филмът предизвика огромен интерес, с което доказа, че има зрители за документалното кино в България. Неговите студенти до ден днешен продължават да го четат, да го изследват, да изповядват неговите идеи и да ги продължават, което е по-важното. Мисията му ще бъде продължена от хората и най-вече от юристите в България, защото справедливостта може да възтържествува чрез промяна на съдебната ни система“.
По думите на режисьора Кристиан Таков има още много какво да покаже чрез личността си: „Ние планираме интересни неща в следващите месеци. Все още има неиздадена негова биография, която не успя да влезе във филма. Това е нещо много интересно и любопитно, тъй като той говори лично за себе си, в епоха“.
На церемонията „Будител на годината“ Веселин Диманов получи статуетката „Аз, буки, веди, знание“ на скулптора Александър Пройнов. Тя му беше връчена от „Будител на десетилетието“ Никола Рахнев, който каза, че светлината, която будителите създават, прави света по-добър и го изпълва със смисъл.
Специалната награда на БНР получи Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Генералният директор на радиото Милен Митев връчи отличието с думите: „Днес празнуваме образованието и бъдещето. Празнуваме хората, които творят добро, и ни правят по-добри. Онези, които създават нашите добри новини. Децата, които ни карат да вярваме, че бъдещето ще е по-добро“.
Шампионът с две трансплантации Георги Пеев получи специалната награда на Би Ти Ви. „Днешните будители са светлина в мрака и последните оптимисти. Отличието е за човек, който е символ на живота и спасението“, каза журналистката Кристина Газиева, която връчи приза. „Най-ценното е човешкият живот, а най-ценното в него е времето. Пожелавам на всички да имат време да постигнат целите си“, каза Пеев.
Както писа БТА, за „Будител на годината“ бяха получени стотици номинации. От тях жури в състав Ива Дойчинова, проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Даниел Ненчев, Елеонора Гаджева, Светослав Иванов и Добрина Чешмеджиева избра десетимата финалисти. Освен отличените, това са Виктор Топалов от „Бохемска София“, Ефтим, Светла и Мария от „Един процент промяна“, пожарникарите-доброволци от Fire Brigade 1, пианистката Донка Ангъчева от Виена, Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, културният мениджър Светла Дионисиева от Лондон, тийнейджърката Теодора Милева от Виена и ерудитът Тони Николов.
/ДД