1985 метра дълга пясъчна ивица, широка 27-30 м. Спокойствие, тишина. Кристално море. Това е плажът на река Вая – един от най-чистите по цялото ни Черноморие. Намира се близо до защитената местност „Иракли“.
Летовниците, които искат усамотение, бият километри от курортите, където са отседнали, за да се насладят на приказната гледка на плажа на Вая. Самата река в жегата прилича повече на голям гьол. Минаваш покрай Вая, и си на плажа. Пясъкът е изключително фин, а морето – плитко навътре.
Има само няколко „капанчета“ по цялото протежение на ивицата. По брега може да се стигне до „Иракли“, местността, предпочитана от любителите на дивото къмпингуване.
Близо до плажа на Вая се намира и нос Емине – най-източната част на Стара планина. Пътят дотам обаче е кошмарен. Липсва асфалт, цялото трасе е в ями. Става само за джип. В началото на пътя стои кой знае откога табела „В ремонт“. Ако все пак успеете да се доберете до нос Емине, не може да отидете до фара, тъй като в обсега му е военно поделение и е поставена ограда.
Иначе самият нос Емине представлява отвесна 60-метрова скала, която условно разделя българското Черноморие на Северно и Южно. В морето под Емине има много остри подводни скали, поради което мястото се избягва от плавателните съдове.
Легендата разказва, че дъщерята на стар пазач на фара спасила от удавяне моряк. Той й се врекъл във вечна любов и обещал да се върне. Заминал, но повече не се появил. От мъка прекрасната девойка се хвърлила от носа.
Фарът на Емине е открит през 1880 г., сочат историческите източници. Кулата е висока 9, 4 м. В района на носа има средновековна църква – единствената останка от манастира „Св. Никола“, но туристите не могат да я разгледат заради военното ограждение. На около 2 км от нос Емине е селището Емона, в което са построени много нови вили. Според Омировата „Илиада“ тракийският цар Рез, участвал в Троянската война, е роден в Емона. В началото на 20 в. голяма част от населението на селото – наследници на понтийските гърци, се изселва в Гърция. В техните домове се настаняват изселени българи от Турция. Днешното селце Емона остава далеч от предпочитанията за летуване именно заради липсата на асфалтов път.
Още любопитни новини – четете тук