Върховният касационен съд потвърди, че функционалният имунитет на заместник главния прокурор Борислав Сарафов му дава право безнаказано да обижда подчинени, да ги гони от срещи, стига това да се случва в работно време. Това става ясно от определение на върховните съдии Емил Томов, Драгомир Драгнев и Геновева Николаева, с което не е допусната за разглеждане касационната жалба на следователя Страхил Каменички.
Така делото е прекратено окончателно гражданското. На три инстанции обаче съдът прие, че Сарафов се ползва с функционален имунитет, защото действията му са били по служба.
В касационната си жалба следователят поставя шест въпроса, като подчертава, че искът му срещу Сарафов е по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) срещу физическо лице, а не за действия по служба, за които магистратите са защитени от Конституцията, ако не става въпрос за умишлено престъпление. Каменички пита дали действия по служба включват и такива, с които се уронва честта и достойнството на разследващите органи; служебно действие ли е нанесената обида; допустимо ли е прокурор да погазва с действията си нормата в закона, според която всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму и т.н.
В определението на Върховния касационен съд се казва, че решението на двете предходни инстанции да прекратят делото се подкрепя от практиката на ВКС. Върховните съдии Емил Томов, Драгомир Драгнев и Геновева Николаева също като предходните инстанции са приели, че действията на Сарафов били по служба и затова се ползва с функционален имунитет, което пък е абсолютна пречка за образуване на гражданското дело.
След това върховните съдии обясняват, че идеята на този имунитет е да защитава магистратите от натиск, защото в противен случай всеки ще може да завежда дела срещу тях, ако не е доволен от работата им.
Още на първа инстанция съдия Любомир Василев от Софийския градски съд прекрати делото и посочи, че искът за 26 хил. лв., е недопустим, защото дори и действията на Сарафов да са били неморални и неправомерни, те са извършени по служба и в качеството му на прокурор.
Припомняме, че на 28-и февруари стана ясно, че следователят от Национална следствена служба Страхил Каменички бе подал граждански иск за 26 хил. лева срещу зам. главния прокурор Борислав Сарафов. Делото има връзка с участието на Страхил Каменички и негови негови колеги в екипа по разследването на жп катастрофата в Хитрино. Преди време те са подали сигнал до етичната комисия на Върховна касационна прокуратура във връзка с поведението на Борислав Сарафов по време на това разследване – на оперативна среща в Шумен в дните след инцидента, проведена при наблюдаващия прокурор по делото. На нея се появил Борислав Сарафов, без да е ясно какво отношение има той към разследването, и започнал да обижда следователите, като им казал, че цяла България знае, че те са безделници и деквалифицирани и мислят само за ишиас и лумбаго. Обърнал се към Страхил Каменички и му казал, че има „заешко сърце”, тъй като не бил повдигнал обвинение на „двама убийци“, визирайки двамата машинисти по делото. Той казал на следователя, че „го е проучил“ и че може да му „образува дисциплинарно производство пред прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет“. По закон Борислав Сарафов няма правомощия да инициира подобни производства. Страхил Каменички възприел поведението на зам.-главния прокурор като форма на натиск, тъй като законът не позволява да бъдат повдигнати „веднага” обвинения на двамата машинисти, както Сарафов настоявал. Към онзи момент те се намирали в психиатричното отделение на болницата в Русе и не е било ясно дали състоянието им позволява извършването на процесуално-следствени действия с тях, а и по закон за целта трябва да бъдат призовани три дни по-рано.