Освен, че е празник на културно Рождество, на българската просвета и култура, както и на приноса на България в световната култура, 24 май би трябвало да е отвъд личните ни политически пристрастия, празник, който не ни противопоставя, а ни обединява – обединява всички граждани на България, пишещи на български език с българска азбука. Затова според мен тази дата е най-подходяща за наш национален празник. Това коментира специално за ДЕБАТИ.БГ българският писател и журналист Владимир Левчев.
„Кирилицата, която повечето хора по света знаят като „руската азбука“, е създадена в Първото българско царство вероятно от Св. Климент Охридски или друг от учениците на Св. Кирил, поканени в България от княз Борис. Кирилицата е най-големият принос на България в световната (не само в славянската) култура и история. Това е и най-светлият български празник, честван още преди Освобождението, от 1851 г. Първо в Пловдив“, разказва той.
Левчев допълва, че на 24 май честваме културно Рождество, а не героична смърт, или „освобождение от робство”, за което трябва да благодарим на Русия.
„Със създаването на кирилицата и първия превод на Светото писание на славянски език, България, чрез Киевска Рус, е всъщност културният родител на московския ни освободител. Впрочем, трети март е денят на възшествието на трона на цар Александър II Освободител — наречен така, защото е освободител на крепостните селяни в Русия. Идеологемата за освобождението ни от турско робство от Русия ни поставя в подобна позиция на “роби“, освободени отвън“ смята Левчев.
Заслужават ли си промените в конституцията съюзът с ДПС и с ГЕРБ? На какво се дължи проявяваната напоследък политическа сговорчивост на Борисов и Пеевски и помогна ли войната в Украйна да се консолидира българския политически живот – четете утре в цялото интервю на Владимир Левчев за ДЕБАТИ.БГ.