Владимир Левчев
На снимката: Владимир Левчев /личен архив/

Владимир Левчев е български поет, писател, журналист, политик, активист на „Екогласност“ и преподавател в Американския университет в Благоевград. Син е на поета Любомир Левчев. Владимир Левчев е автор на стихосбирки и романи, издадени в България, както и пет стихосбирки, издадени в САЩ. Превеждал е на български стиховете на Елиът, Гинзбърг, Кюниц, Хенри Тейлър, Висоцки, както и „Бхагавад гита“. 

Г-н Левчев, как разчитате отношенията между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ от последните седмици – какво означават критиките, които Бойко Борисов постоянно отправя към партньорите в управлението – като провокация или конструктивна критика?

В момента тече предизборна кампания за местни избори. А на местните избори партньорите от „сглобката“ са опоненти. Така че е нормално да се подчертават различията. Още повече, че много от гласоподавателите на двете коалиции, които до последните парламентарни избори бяха във война, трудно приеха тяхното, де факто, коалиране в подкрепа за правителството Денков-Габриел.

От друга страна,

конструктивната критика и взаимният контрол винаги са от полза за демокрацията,

дори и вътре в една сложна „сглобка“ между коалиции, стига това да не доведе до разпадане на сглобката.

За страната ни е жизнено важно да има стабилно евро-атлантическо парламентарно мнозинство и правителство. Защото България, заедно с целия Европейски съюз, на практика е във война.

Путин сам вижда войната си срещу Украйна като война с целия наш съюз и с НАТО. А България беше поименно спомената като вражеска страна. Освен това тактиката на Путин, особено у нас където има силно русофилство, е да работи отвътре, с всички средства на разузнаването, хибридната война и политиката да дестабилизира всяка „вражеска“, тоест несклонна да го подкрепя държава.

Успя ли правителството да излезе от тези кризата при протестите на енергетиците и зърнопроизводителите? Да очакваме ли ново недоволство в други браншове?

Мисля, че правителството засега се справя много добре в една твърде сложна ситуация.

Миньорите имат резонни опасения за своите работни места. Подобни конфликти имаше и в Полша и в Германия.

Но не е нито екологически приемливо, нито икономически изгодно и далновидно да продължаваме да ползваме остарели и силно замърсяващи източници на енергия, които така или иначе нямат бъдеще в една икономически развита държава.

Териториалният план за справедлив преход всъщност има за цел да помогне именно на миньорите, а не само на икономиката на страната ни, която трябва да върви напред.

Мисля, че правителството доста успешно огласява и обяснява своята политика, а това е много важно, особено в ситуация на постоянно течаща дезинформация, която се ползва и за подстрекаване на протести.

Възможно е да има протести и в други браншове.

Защото опозицията има изгода от това в предизборната обстановка. Затова ще се гласува и вот на недоверие на правителството, макар че резултатът от това гласуване е предизвестен, тъй като подкрепящите правителството имат мнозинство.

Откъде идват тези протести – провокирани ли са от външни фактори или са основателни?

Отново казвам, миньорите имат основание да се безпокоят за работните си места. Този процес на преминаване от невъзобновяеми енергийни източници, каквито са въглищата, към възобновяеми, не преминава без протести и в другите европейски страни.

Но в предизборна обстановка БСП, ИТН и „Възраждане“ се възползват от това и съвсем гласно подкрепят и подстрекават протестите. Оказа се, че сред организаторите има и политически ангажирани лица и кандидати в изборни листи.

А особено „Възраждане“, това е една партия с основна мисия да подрива либералната демокрация в България и евро-атлантическата ни принадлежност с всякакви средства, една партия, в която реториката на лидерите ѝ често буквално съвпада с тази на путинската пропаганда.

Печели ли симпатии премиерът Николай Денков от начина, по който участва в разрешаването на тези проблеми?

Определено печели моите симпатии. Едва ли ще спечели симпатиите на враговете на това правителство. Но Денков умее едновременно да ползва мек, дипломатичен тон и да бъде много твърд в позициите си и да не прави ненужни компромиси.

До сега въпросите с енергетиката се отлагаха с години, защото и правителствата на ГЕРБ и служебните правителства не смееха да рискуват масови протести, каквито винаги могат да се очакват, когато се правят неизбежни реформи. Същото беше и със стопроцентовата ни ( в близкото минало) газова зависимост от Русия.

Смятате ли, че промените в Конституцията ще намерят подкрепа или ще бъдат саботирани, каквито признаци вече се видяха?

От една страна има мнозинство, което подкрепя промените в Конституцията. Видяхме, че и Венецианската комисия одобри предлаганите промени, за които тази комисия и ЕС като цяло отдавна пледират, а Българският политически елит десетилетия вече си прави оглушки.

Съдебната реформа е жизнено важна за демокрацията, за справянето с корупцията, за правовия ред у нас. Но, както се казва, дяволът е в детайлите. И има опасност при предстоящите дебати в парламента някои от тези очаквани промени така да се редактират, че на практика пак да се обезсмислят.

Още актуални интервюта – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук