Досегашният президент на Руската федерация Владимир Путин ще встъпи в длъжност за четвърти път. Той беше избран на поста на изборите на 18 март, като за него гласуваха над 75% от избирателите. Това бе най-високият изборен резултат за него, откакто дойде на власт, като при това той бе постигнат при по-висока избирателна активност в сравнение с предишния президентски вот, през 2012 г.
Този път обаче церемонията по инагурацията му ще се отличава с необичайна скромност, става ясно от публикувания сценарий на събитието.
Така встъпването на президента в неговия четвърти пореден мандат ще бъде без тържествен прием в Кремъл за руския елит. Това бе традиция и неизменно се провеждаше през 2000, 2008 и 2012 година. Присъстваха висши чиновници, министри, политици и общественици.
Приемът не бе публично събитие и за него обикновено се пускаха по 1-2 кратки събощения с откъси от словото на президента. Сега този прием се отменя, според официалната версия-заради тържествения прием по случай 9 май.
Отменено е и преминаването на кортежа на Путин по московските улици, въведен през 2012 година. Тогава това преминаване на лъскави лимузини стана едно от най-обсъжданите събития в социалните мрежи, съобщи „Дожд“. Причината- кортежът минаваше по улици, изцяло блокирани за целта.
Сега кортежът ще бъде само на територията на Кремъл. Владимир Путин ще излезе от работния си кабинет и ще се придвижи до Големия Кремълски дворец. Там ще произнесе клетва, ще получи символите на властта и ще държи реч. След като излезе от двореца, ще се срещне за кратко с хора, които са участвали в избирателната му кампания като доброволци.
Путин не се смути и от многохилядните протести от последните дни. Припомняме, е по време на общественото недоволство бяха арестувани много представители на опозицията. По-късно Европа осъди показните задържания.
През годините на власт Путин се наложи като силния човек в Русия, която той постави отново на първия ред на международната сцена, но с цената на нарастващи напрежения със Запада, отбелязва Франс прес. Поводи за напреженията станаха анексията на Крим, украинската криза, руската намеса в сирийската война, а през последните месеци – и отравянето във Великобритания на бившия руски шпионин Скрипал и дъщеря му Юлия с нервнопаралитично вещество, за което Лондон вини Москва.