ГЕРБ ще подкрепи мотивите на президента и ще се съобрази с ветото, което той наложи. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
На брифинг в парламента Цветанов коментира ветото, наложено върху текстове от промените в Закона за приватизацията и следприватизационен контрол, които държавният глава върна за ново разглеждане в парламента.
Като председател на Правната комисия на Данаил Кирилов му е възложено да разработи нови текстове, които вече са готови, но внасянето им се обезсмисля заради наложеното вето, което ГЕРБ ще подкрепи в пленарна зала.
„Това, което винаги сме правили, е да работим за обществения интерес“, аргументира се Цветанов.
Припомняме, че спорните промени в Закона за приватизацията и следприватизационен контрол бяха направени на 18 юли т. г.
Новите текстове доведоха да политически трусове в управляващото мнозинство. Тогава НФСБ, една от партиите в „Обединени патриоти“ и коалиционен партньор в управлението, дадоха брифинг, на който разкритикува управляващите от ГЕРБ заради нормативните промени.
Повод за недоволството им стана новият чл. 32г, в който се казва, че специфични задължения за едно приватизирано дружество могат да бъдат вменявани за не повече от 5 години.
Според тях така се спестява на Кирил Домусчиев дълг от 58 млн. лева, които той трябва да плати на държавата по силата на съдебно решение.
„Питайте Бойко Борисов по какъв начин е зависим от братя Домусчиеви“, призова тогава народният представител Валентин Касабов.
Днес стана ясно, че президентът Румен Радев връща за ново обсъждане приетите промени с аргумента, че те ще доведат до преразглеждане на вече сключени приватизационни договори в ущърб на държавата и обществото.
От своя страна председателят на ГЕРБ Бойко Борисов пък разпореди на парламентарната група на партията да изработи нова поправка в закона, за да отпаднат всички съмнения за лобизъм в полза на една или друга страна.
В законодателните промени, изготвени от ГЕРБ, е записано, че се забраняват изменения на задължения, възложени с приватизационни договори, независимо от настъпили промени след сключването им и че не могат да се намаляват или да се предоговарят неустойки за неспазване на договорите.
Законът беше приет тази сутрин на второ четене.
Измененията бяха внесени от депутати от „Обединените патриоти“ – „Атака“ и ВМРО, а вицепремиерът Валери Симеонов (лидер на третия участник в патриотичната коалиция НФСБ) свърза измененията с интересите на бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви, които по негови оценки трябва да платят 58 млн. лв. неустойки за неизпълнени задължения след приватизацията на Български морски флот преди 10 г. В крайна сметка законът беше приет с подкрепата и на ГЕРБ и с мълчаливото съгласие на опозицията.