Румен Радев, Въоръжените сили
Снимка: БТА

Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2022 г. представи днес в София началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Във форума участваха президентът Румен Радев и служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.

Войната в Украйна промени средата за сигурност. Около това се обединиха държавният глава, министърът на отбраната и началникът на отбраната. След представянето на анализа се състоя годишната конференция на началника на отбраната на тема: „Предизвикателствата на текущата среда за сигурност и процесите в НАТО към готовността и развитието на способности на Въоръжените сили“.

Липсата на реална възможност за използването на ядрено оръжие от Русия отчетоха от Министерството на отбраната, след като руският президент Владимир Путин съобщи, че Русия преустановява участието си в договора „Нов СТАРТ“ за контрол на стратегическите нападателни оръжия.

Адмирал Емил Ефтимов заяви, че българските граждани трябва да се чувстват защитени и посочи, че няма смисъл от модернизационните проекти, ако не може да бъде осигурен подготвен човешки ресурс.

Липсата на консенсус и разбиране в политическата класа в страната и гледането на българските Въоръжени сили като на донор за тези на Украйна, отбеляза като акцент държавният глава.

Войната в Украйна и средата за сигурност

Министерството на отбрана не отчита като реална възможност използването на ядрено оръжие от Русия, каза Димитър Стоянов по повод вчерашното изявление на руския президент Владимир Путин.

Адмирал Емил Ефтимов обясни, че заради драстичните промени в средата за сигурност, свързани най-вече с военната инвазия на Русия в Украйна, НАТО е предприела редица мерки за повишаване на колективния възпиращ и отбранителен потенциал, за да гарантира запазването на стратегическото си предимство и развитието на адекватни способности за противодействие на заплахите и за сигурността на страните членки.

Румен Радев също заяви, че войната в Украйна е променила средата за сигурност, а редица рискове са се превърнали в глобални заплахи. Той отбеляза, че анализът за състоянието на въоръжените сили на България от 2022 г. е показал, че отново се сблъскваме със същите проблеми, каквито е имало и през миналата година.

Според адмирал Емил Ефтимов конфликтът в Украйна е показал значението и ролята на добре подготвени, мотивирани, окомплектовани, ресурсно осигурени формирования, които да са в състояние да реагират още от началото на кризата.

Адмирал Ефтимов отбеляза, че за тази една година се е повишила готовността на редица въоръжени сили, като определи като успех създаването на многонационална бойна група на НАТО на територията на България. Българските граждани трябва да се чувстват защитени, осигурени на база на това, което предприехме в национален мащаб, добави той.

Модернизацията на Българската армия и въоръжението за Украйна

Част от политическите партии у нас гледат на Въоръжените сили не като на гарант за сигурността на страната, а като на донор за въоръжените сили на Украйна, заяви Румен Радев. Тази „мантра“, която се насажда, че с даването на старо руско въоръжение ще се решат проблемите в отбраната, е несъстоятелна, каза още държавният глава и добави, че липсва разбиране и консенсус в политическата класа у нас за визия за развитие на отбраната.

Относно призива на върховния представител на Европейския съюз (ЕС) по външната политика и сигурността Жозеп Борел държавите от ЕС спешно да доставят на Украйна боеприпаси от собствените си запаси, Димитър Стоянов обясни, че писмо с подобно искане не е постъпвало в Министерството на отбраната. „Министерство на отбраната разполага със складови наличности, съгласно нашите нормативни документи. Ако ние си позволим да изведем количества, това означава да нарушим нормативните документи в България“, каза още той. Страната ни трябва да има и поддържа определени запаси, добави той.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта, че се надява да има по-голяма подкрепа за модернизацията на Българската армия, особено в ситуация, в която има война близо до границите ни.

Амбицията на Министерството на отбраната е да бъдат стартирани най-належащите инвестиционни проекти, които да бъдат разгледани максимално бързо от следващото редовно правителство и 49-ото Народно събрание, каза още Стоянов. По думите му с най-висок приоритет е този за бронирани машини за Сухопътните войски. „2023 г. трябва да бъде запомнена с договор за нови бронирани машини“, допълни министърът.

Човешкият ресурс в Българската армия

Проблемът, който още сега трябва да получи много сериозно внимание, е увеличаващият се некомплект на военнослужещите, смята министърът на отбраната. Крехката положителна тенденция за поетапно запълване на вакантните места беше прекъсната през 2022 г., добави той.

Димитър Стоянов призова да бъдат набелязани и обсъдени конкретни мерки за задържане и набиране на военнослужещи в съвременните условия на пазара на труда. Освен увеличаване на възнагражденията, в краткосрочен план може да се търси съдействие от общините за настаняване в детски градини, възможности за трети пенсионен стълб и други области на социалната политика, коментира той.

Адмирал Емил Ефтимов също посочи, че проблемът с некомплекта в армията остава. Той обясни, че за това ще бъдат предприети мерки във вътрешноведомствен състав по отношение на политиките за човешките ресурси, така че да бъдат осигурени на младите офицери условия на труд, съобразно техните очаквания. По думите му няма смисъл от модернизационните проекти, ако не може да бъде осигурен подготвен и мотивиран човешки ресурс.

И държавният глава Румен Радев отбеляза, че има недостиг на хора и свръхнатоварен личен състав.

Охраната на въздушното ни пространство

България продължава да изпълнява задачите си по охрана на въздушното си пространство отговорно, увери Димитър Стоянов. Авиаторите, които летят на МиГ-29, изпълняват съвестно своите задачи, посочи той и добави, че на 13 февруари е имало полет на дежурните изтребители.

Министърът каза, че страната ни е получила една оферта за заместваща платформа на изтребителите МиГ-29, но тя е била финансово неприемлива. Той добави, че отново му предстоят разговори с Франция, Швеция и Израел.

Димитър Стоянов отново посочи, че страната ни е закъсняла за т.нар. триъгълни сделки, с които, ако България сключи договор с друга страна да ни предостави западно въоръжение, държавата ни може да изпрати на Украйна от своето старо съветско въоръжение. „Триъгълните сделки“ трябваше да бъдат осъществени от редовното правителство, заяви той.

„Триъгълните сделки“ на Гърция, Словения, Словакия, Чехия, Полша са сключени през периода март-април-май, отбеляза министърът. По думите му е прекалено късно да бъде говорено за подобни сделки. При „триъгълните сделки“ не може да бъде постигната модернизация, а само съвместимост, посочи министърът.

Източник: БТА/Николай Трифонов, Елена Николова

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук