България Борисов

МВР и Рашков може и да са допуснали грешки при акцията със задържането на Борисов. Но прокуратурата все по-трудно ще държи чадъра над бившия премиер и приближените му. Лавината вече се спуска.

Тази седмица към близо стоте въпроса, зададени от ДПС на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, може да се прибави нов наръч: питанията на ГЕРБ заради ареста на лидера им Бойко Борисов. А междувременно прокуратурата ще е получила още материали, след които може и да размисли и най-сетне да направи обосновано предположение, че Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова все пак са извършили престъпление.

Тримата бяха пуснати след 24 часа, прекарани в ареста – без да им бъдат повдигнати обвинения, тъй като прокурорите не намериха основания за такива във връзка с изнудването за дял от хазартната империя на Васил Божков. В последното никой не се е и съмнявал – това е моментът да си припомним доклада на Антикорупционния фонд от 2021, според който по значими наказателни дела за корупция по високите етажи е имало 3 осъдителни и 13 оправдателни присъди.

Защо прокуратурата бяга от видеоразпити

Въпреки че МВР и Рашков бяха критикувани заради начина, по който бе извършена акцията, прокуратурата все по-трудно ще държи чадъра над Борисов и приближения му кръг. Лавината се спуска и държавното обвинение трябва да избере да стиска ли още дръжката на чадъра, докато бъде пометено, или да направи крачка към интегритета си.

В интервю за Нова телевизия вътрешният министър подчерта, че се очаква официална информация от Европейската прокуратура за това дали има необходимост да бъдат снети процесуално годни показания от Васил Божков, който избяга в Дубай преди две години. Бойко Рашков потвърди, че службата на Лаура Кьовеши има общо със сигнала от бизнесмена. Вече стана ясно, че хазартният бос е дал показания пред ЕП, както и че е въпрос на време да бъде разпитан чрез видеоконферентна връзка и от българската прокуратура – макар тя упорито да се съпротивлява открай време. Ръководителката на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова заяви по bTV, че Наказателният процесуален кодекс (НПК) не позволявал. Министърът на вътрешните работи отхвърли подобно твърдение – в НПК е разписано как се използва видеоконференцията при разпити и изслушвания. Ако Васил Божков бъде разпитан от прокуратурата чрез такава връзка, ще трябва да бъде удовлетворено и искането на банкера Цветан Василев за видеоконференция по делото КТБ. Досега мотивът беше, че това „ще попречи за разкриване на обективната истина“.

Началото на края на Гешев започна през 2020

Предстои развитие и по делото за пране на пари, свързано с къщата в Барселона – т.нар. „Барселонагейт“, в което също е замесено името на Бойко Борисов. Делото бе образувано през есента на 2020 година, а МВР сръчка прокуратурата да се активизира по него – Рашков упрекна обвинителите, че умишлено не работят именно поради свързването с Борисов. Изпратени бяха две европейски заповеди за разследване в Испания, като по едната бяха получени 219 страници, чийто официален превод вече би трябвало да е готов от специализираната прокуратура. Те съдържат информация за конкретни транзакции между търговски дружества и частни лица, данни за извършени сделки с движими и недвижими имоти, разпити на свидетели. Чака се изпълнението и на втората европейска заповед за разследване с данъчна и осигурителна информация.

Началото на края на прокуратурата в настоящия ѝ вид е в ход още от 2020 година, когато протестиращите искаха оставките и на Бойко Борисов, и на Иван Гешев. Свалянето от власт на ГЕРБ, стартът на Европейската прокуратура, стратегията, следвана от правосъдния министър Надежда Йорданова по отношение на главния прокурор, както и публично изразената подкрепа на премиера Кирил Петков и вицепремиера Асен Василев не могат да бъдат подценени. Остава и главният прокурор да го разбере. Лека-полека остава без бухалки – Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) вече е с нов, макар и временен председател, а спецправосъдието върви към закриване.

Дори в Италия, родината на мафията, винаги се намират прокурори, които да се изправят срещу престъпните групировки под страх от смъртна заплаха за себе си и семейството си. В България, най-корумпираната държава в ЕС, не се намери прокурор, осмелил се да разследва бивш премиер като Борисов и неговия „лейтенант“ по финансите Владислав Горанов. Изглежда, че вътрешното убеждение на всички работещи в прокуратурата е, че няма нищо за разследване, макар стотици папки със сигнали и документи да потънаха като в плаващи пясъци там през годините. Явно селекцията на кадри, извършена от кадровиците на ВСС, не допуска „дефектни“ прокурори с интегритет и вътрешно убеждение, различно от това на главния.

Поведението на ГЕРБ и Борисов в следващите дни ще е показателно

След първоначалните закани от страна на ГЕРБ като че ли следва снишаване. Така например защитникът на Борисов – адвокат Менко Менков – първо заяви, че ще депозира жалба за извършено длъжностно престъпление от министър-председателя Кирил Петков. По-късно обаче посочи, че на Борисов и през ум не му е минавало да съди държавата или Петков. Същевременно протестите на депутатите и поддръжниците на ГЕРБ започнаха да се спихват. След рехава сбирка пред Министерски съвет в петък, 18 март, през уикенда ГЕРБ се въздържа от уличен шум.

Един човек обаче се изплъзна от камерите и публичността – Владислав Горанов. Бившият финансов министър, от чието внимание навремето е убягнало, че в бюджета са внесени над половин милиард по-малко хазартни такси. А покрай Горанов винаги се сещаме и за Пеевски.

Коментарът е от „Дойче веле“. Заглавието е на Дебати.бг.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук