Русия и Беларус започнаха 10-дневни съвместни военни учения на фона на продължаващите опасения от руска инвазия в Украйна. Беларус е близък съюзник на Русия и има дълга граница с Украйна. САЩ нарекоха ученията,за които се смята, че са най-голямото разполагане руски войници в Беларус след Студената война, „ескалационен“ ход. Украйна заяви, че те представляват „психологически натиск“.
Русия многократно отрича всякакви планове за нахлуване в Украйна, въпреки струпването на повече от 100 000 войници на границата между двете държави. САЩ и други западни страни предупредиха, че атака може да се случи по всяко време. Москва не може да приеме, че Украйна, бивша съветска република с дълбоки социални и културни връзки с Русия, може един ден да се присъедини към западния отбранителен алианс НАТО и поиска това да бъде отхвърлено като вариант.
Очаква се около 30 000 руски войници да участват в ученията с Беларус. Лидерът на Беларус Александър Лукашенко е твърд съюзник на руския президент Владимир Путин. Кремъл подкрепи Лукашенко след оспорвани избори през 2020 г., които доведоха до множество протести. Говорител на Кремъл определи съвместните учения като сериозни и каза, че Русия и Беларус са „изправени пред безпрецедентни заплахи“.
Руският посланик в ЕС Владимир Чижов обаче, заяви пред ВВС, че страната му вярва, че дипломацията може да помогне за деескалация на кризата около Украйна. Той потвърди, че руските войски, разположени в момента в Беларус, ще се върнат в постоянните си бази след ученията.
В цяла Европа днес е ден на дипломатически разговори, насочени към спадане на напрежението
Очаква се няколко важни разговора, насочени към намаляване на напрежението, да се проведат по-късно днес.
Една от тях ще включва руски и украински пратеници, както и пратеници на Франция и Германия – четирите държави, известни като Нормандската четворка. Според някои предположения, подновеният фокус върху така наречените Мински споразумения, които се стремят да сложат край на конфликта в Източна Украйна, може да се използва като основа за успокояване на кризата. Припомняме, че Украйна, Русия, Франция и Германия подкрепиха споразуменията през 2014-2015 г. Посланикът на Франция в САЩ Филип Етиен написа в Туитър, че споразуменията от Минск трябва да се използват за „изграждане на жизнеспособно политическо решение“.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън ще пътува до Брюксел и Варшава в четвъртък в подкрепа на съюзниците от НАТО. Пътуването на Джонсън е част от зачестилата напоследък дипломатическа активност във Велибритания, като външният министър Лиз Тръс и министърът на отбраната Бен Уолъс също трябва да се срещнат с руските си колеги в Москва по-късно днес.
Междувременно германският канцлер Олаф Шолц ще се срещне с лидерите на балтийските държави Естония, Латвия и Литва. Това са малки държави-членки на НАТО, които граничат с Русия и също като Украйна са били в бившия Съветски съюз. Срещата ще се проведе Берлин, отново днес.
Текстът е публикуван в ВВС, преводът и заглавието са на Дебати.бг.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини