Делото за изборите е най-тежкото от създаването на Конституционния съд (КС). Това каза в предаването пред бТВ един от двамата докладчици по делото и конституционен съдия проф. Янаки Стоилов.
Причина за тежестта на делото е не само огромният обем, а и силната чувствителност. Защото резултатът от това дело засяга всички парламентарно представени партии, по един или друг начин, и отделни хора, каза още той.
Вчера Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители.
От самото начало поставих пред съда мнението ми, че след като приключим с разглеждане на делото, трябва да изпратим данните на прокуратурата, каза още Стоилов по повод липсващите бюлетини. Това нямаше как да бъде направено по-рано, защото първо съдът трябваше да прецени какви доказателства ще приеме, уточни той.
Трябваше да бъдат преценявани между 400 000 и 500 000 бюлетини, освен останалите обстоятелства. КС се забави около месец и половина, но е по-важно доказването на резултатите, а не вместване в срока, посочи Стоилов.
Той разказа, че в „амбалажни“ чували са били опаковани бюлетини. Те бяха приобщени и дадоха допълнителни гласове. В един от случаите става дума за черен чувал за отпадъци, коментира Янаки Стоилов.
Конституционният съд разбрал, че в няколко от секциите липсват бюлетини и тогава поканили ръководството на ЦИК и изискали официално с определение да се обърнат отново към кметовете и длъжностните лица да се провери дали там се намират такива материали, съхранявани по установения ред и да бъдат изпратени в съда.
„Имаше някакви недомлъвки за 14 секции в страната, а ние получихме 10 допълнителни чувала. Обикновено в белите чували се съдържат бюлетините и другите изборни чували, а в други чували с оранжев цвят се съхраняват неизползваните материали“, изтъкна Янаки Стоилов.
Той добави, че след като се отворили чувалите, се оказало, че в повечето от чувалите – в така наречените амбалажни чували, са опаковани бюлетини. В черен чувал за отпадъци пък са били намерени бюлетини и изрезки от бюлетини – от община Ардино, Гълъбово, Чирпан и Търговище.
Стоилов поясни, че в част от бюлетините, за които е установено, че са попълвани с един и същи знак, има вот не само за партия, а и за преференция.
Не ЦИК, а ние изискахме от ЦИК да се обърне към общините, от които липсват бюлетините, посочи проф. Янаки Стоилов.
ЦИК или поне ръководството е било напълно неясно какво липсва.
Янаки Стоилов не каза кой е виновен за скритите чували, но заяви, че след затварянето чувалите трябва да бъдат предоставени в съответните общини и да се определят правила как да се съхраняват материалите от комисиите на съответната община – в специално помещение и запечатани и само по разпореждане на определени органи, да бъдат отваряни. „Има два случая, в които няма николко бюлетини, но има и други случаи липсват бюлетини за една от партиите“, коментира конституционният съдия.
Стоилов поясни, че в част от бюлетините, за които е установено, че са попълвани с един и същи знак, има вот не само за партия, а и за преференция.
Пред БНТ конституционният съдия заяви, че с решението си за анулиране на бюлетините Конституционният съд не е създал опасен прецедент, който да бъде предпоставка за злоупотреби.
„Точно обратното. Ако ние бяхме възпроизвели съдържанието на протокола, нека обърнем внимание, че вносителите на исканията оспорват резултатите записани в протокола. Ако ние бяхме решили да възпроизведем съдържанието на протокола, там, където не може да се провери съдържанието на действително подадените гласове, следващият път вероятно ще липсват още повече чували. Как тогава ние ще можем в една секция, при която 3 – 4 гласа, ако те не съответстват на протокола, ние да променим резултата, а там, където липсват 50 – 100 всичко е наред“, коментира конституционният съдия.
Източници: бТВ, БНТ
Още новини от деня – четете тук