Японците и българите са много близки като душевност, светоусещане и интерес към историята, каза културният аташе Кенто Мураки

Според културния аташе на Япония в България, Кенто Мураки, японците и българите споделят много общи черти в душевността, начина на мислене и интереса към историята. Той и екипът на посолството присъстваха на 25-ия фестивал на японската култура, организиран от Великотърновския университет „Св.св.Кирил и Методий“, който се проведе днес.

Мураки отбеляза, че интересът към японската и българската култура постоянно нараства. В България повече от 1200 души изучават японски, но той смята, че реалният брой е значително по-голям, тъй като много хора записват индивидуални курсове. Японски бизнесмени активно работят в България, докато броят на японските студенти, особено в медицинските и арт университети, също се увеличава. Чрез държавната стипендия над 600 българи учат в различни висши заведения в Япония.

Фестивалът се организира ежегодно от студенти, изучаващи японски в Великотърновския университет, сподели доц. д-р Полина Цончева, декан на Филологическия факултет и ръководител на катедрата по източни езици и култури. Тя припомни, че събитието започва през 1997 г. по инициатива на преподаватели и студенти от по-късните курсове с помощта на японски доброволци от Японската агенция за международно сътрудничество. Четири години преди това университетът приема първите си студенти в специалността „Приложна лингвистика с японски език“, а в момента те вече са над 70. По време на фестивала бяха представени и възможностите за изучаване на японски в университета.

На четвъртото си юбилейно издание, фестивалът на японската култура отново привлече стотици почитатели на японските традиции, кулинария и съвременно изкуство. Посетителите се насладиха на изпълнения на песни и танци от Япония, презентации на теми като „Дрифт – звуците на 90-те в Япония“, „Езикът като отражение на мисълта“ и аниме куиз.

Във фоайето на Аулата бяха организирани работни щандове, където посетителите можеха да изработват оригами, да се учат на калиграфия, да играят Го, да пробват юката, да вкусят японска храна, да се включат в пиксел арт дейности и да си изработят ръчно направени аксесоари и сувенири.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук