Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер се отправя в сряда към Вашингтон в последен напън от страна на Европа за успокояване на нервите и намиране на изход от пълномащабна търговска война с американския президент Доналд Тръмп. Той се нареди в дългия списък от европейски лидери, включително германският канцлер Ангела Меркел, които се опитаха да го привлекат Тръмп към отдръпване от протекционистката атака, която разтревожи финансовите пазари и света.
Бившият министър-председател на Люксембург отива във Вашингтон без мандат за преговори, но с намерение да мисли „извън матрицата“, за да „намери решение“ с Тръмп, каза еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом, която ще се присъедини към Юнкер по време на пътуването. Залогът е заплахата от Белия дом да стовари внушителна вълна от мита за износа на европейски автомобили в САЩ – действие, за което европейците твърдят, че ще предизвика глобално икономическо земетресение и ще доведе до ужасяващи ответни действия от Брюксел.
Ако бъдат потвърдени, митата на Тръмп върху колите биха се добавили към митата за стомана и алуминий, наложени през юни. Те сериозно навреждат на трансатлантическите отношения, които вече са разтърсени от изтеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата и от иранската ядрена сделка.
В отговор Европейският съюз на 22 юни наложи редица ответни мита, насочени към най-емблематични пера от американския износ – от сините джинси до моторите „Харли Дейвидсън“ и уискито. Страхувайки се от митата за автомобилите, Брюксел вече подготвя списък с още американски продукти, които могат да се сблъскат с реципрочни мита, ако пътуването на Юнкер се провали.
„Ще продължим да отговаряме директно на провокациите – предупреди Юнкер – Всички усилия за разделяне на европейците са напразни. „
Юнкер отива в Белия дом с твърдата подкрепа на Меркел, лидер на експортната движеща сила Германия – страна, която Тръмп избра яростно като пример за наказване на САЩ с търговия. В петък Меркел изрази надежда, че Юнкер може да договори решение с Тръмп и да спре търговската война. Директната вражда между съюзниците ще бъде „най-лошото възможно решение“, предупреди Меркел, описвайки текущото напрежение в търговията като „много сериозно“.
Потенциалните автомобилни мита не само биха нарушили правилата на Световната търговска организация, каза тя, но също така може да „застрашат благоденствието на много хора по света“. Но перспективите за търговски мир изглеждаха слаби в разговорите на Г-20 в събота, след като министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин, близък съюзник на Тръмп, заяви, че Вашингтон ще поиска широка търговска сделка с Европа, за да отстъпи от своята заплаха с мита.
„Ако Европа вярва в свободната търговия, ние сме готови да подпишем споразумение за свободна търговия без мита, без нетарифни бариери и без субсидии. Трябва да ги има всичките три неща“, каза Мнучин на преговорите в Аржентина.
Френският министър на финансите Бруно льо Мер обаче твърдо отхвърли: „Ние отказваме да преговаряме с опряно в главата оръжие“, настоявайки, че Тръмп трябва първо да оттегли митата за стомана и алуминий и да се откаже от заплахата си за мита за колите.
Миналата седмица Юнкер обикаля Азия, подписвайки най-голямата търговска сделка на ЕС с Япония, като същевременно подкрепи многостранността заедно с китайското правителство по време на спиране в Пекин. ЕС – най-големият единен пазар в света с 28 държави и 500 милиона души, си осигури също и подобни търговски сделки със съседните на САЩ Канада и Мексико. Покрай посещението на Юнкер прави впечатлението и решението на Еврокомисията от миналата седмица да атакува американския технологичен гигант „Google“ с рекордна глоба заради неговата операционна система за мобилни телефони – „андроиди“. Тръмп заклейми наказанието от 4,34 милиарда евро и предупреди, че европейците „наистина са се възползвали от САЩ, но не за дълго“.