В България находищата Хан Аспарух, Тевез и Галата се разработват и проучват от световни компании и този газ може да мине през хъб „Балкан“, оттам може да минава газ и от Румъния, от Русия, от Азербайджан по силата на договаряне с всяка страна.

В България работим активно за интерконекторните връзки на страната си с Турция, Гърция и Сърбия, а тази с Румъния вече е факт.  За съжаление, проектът „Набуко“ не се реализира, каза в Истанбул премиерът Бойко Борисов, който е на Световния петролен конгрес там. Специално за „Набуко“ той припомни, че винаги е подкрепял проекта и е дори е бил „един от моторите за него в ЕС“.

В дневния ред на държавата сега е Южния газов коридор №4 и трябва „бързо и активно“ да се работи по газовите проекти, обяви Борисов в Истанбул.

Той представи на форума приоритетите на София в енергийния сектор и акцентира на газовия хъб „Балкан“ и на Южния газов коридор №4.

България е фактор на Балканите със своята възможност на газопреносната система. И сега около 16,7 милиарда кубически метра газ преминават през България към Турция, нашите домакини. В света има бързи процеси, променят се и старите газови връзки.

Водещо е изграждането на европейския газов хъб “Балкан”, защото дава възможност за диверсификацията и търговията за пренос на газ, обяви Борисов.

В работната тематична среща участват още президентите на Турция Реджеп Ердоган, на Азербайджан – Илхам Алиев, на Сърбия – Александър Вучич и с премиера на Албания Еди Рама Темата: енергийните проекти в региона.

Петролният конгрес в Истанбул тази година е с мото „Мостове към нашето енергийно бъдеще“.

Участват над 5000 делегати от цял свят. Световният петролен конгрес се организира от Световния петролен съвет. Той е неправителствена организация към ООН с мисия и задачи: насърчаване на устойчивото използване и управление на световните петролни ресурси в полза на всички.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук