От месеци наред има сериозна съпротива срещу вноса на украинско зърно в България. Интерес от това имат предимно дузина едри износители, докато интересът на потребителите е в по-ниските цени на суровината. До момента служебните правителства по неясни причини с действията си подкрепяше крупните производители.
В началото на редовното правителствено заседание премиерът Николай Денков обяви, че позицията на правителството е, че вносът на зърно трябва да бъде възстановен.
Има две гледни точки – на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в липса на държавна подкрепа. Втората гледна точка на правителството, което има грижа да осигури по-ниски цени на храните, на фуражите, по-ниска инфлация повече постъпления в бюджета от внос и износ“, каза акад. Денков.
По думите му освобождаването на вноса от Украйна
ще намали цените на основните хранителни стоки, ще намали инфлацията
и ще увеличи приходите в бюджета.
Пропуснатите ползи от бюджета са на стойност 146 млн. лв., посочи министър-председателят.
„Те биха могли да се използват за образование, култура или подпомагане на земеделците„, заяви Денков.
Той посочи, че мярката ще подпомогне хората с най-ниски доходи.
По думите по му темата за забраната за внос на зърно от Украйна има две гледни точки – на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора“.
Втората гледна точка, каза Денков, е на правителството, което има грижата да осигури по-ниски цени на хранителните стоки и на фуражите, по-ниска инфлация, повече постъпления в бюджета от внос и износ без да се помпа инфлацията и подкрепа на засегнатите зърнопроизводители. Нека бъде ясно – освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки, ще намали инфлацията, което ще подпомогне хората с ниски доходи, ще увеличи приходите в бюджета от внос и износ, заяви премиерът.
Той припомни, че за тази година са изплатени предвидените субсидии и помощи за земеделските производители в размер на близо 2 млрд. лв. „Твърдението, че държавата няма грижа за сектора е невярно. Добре е и секторът да има грижа за държавата, когато формулира своите искания“, коментира премиерът, цитиран от БТА.
Денков подчерта, че от началото на септември страната ни призовава европейския сектор
за ограничаване на надценките по веригата
от аграрния производител до крайния потребител.
Той съобщи, че от Еврокомисията ще бъдат поискани допълнителни компенсации за загубите на българските земеделски производители, особено на тези на слънчоглед.
„Ще се включим в коридорите за износ на зърно от Украйна като транзит през България и гръцките пристанища, за да се изнесе зърното от региона към другите региони, които имат нужда от него. За тази дейност ще поискаме подкрепа от ЕК. Ще засилим фитосанитарния контрол при вноса, за да гарантираме здравето на гражданите. Така ще проявим национално отговорна грижа за цялото общество, а не само за един сектор в държавата“, заяви министър-председателят Николай Денков.
Въпреки от заявките на правителството за подкрепа на бизнеса Националната асоциация на зърнопроизводителите обяви подготовка на национален земеделски протест. Решението е взето на извънреден Управителен съвет на асоциацията снощи по повод решението на парламентарната комисия по икономическа политика.