Анализ на авторитетното издание „Файненшъл Трибюн” по повод думите на американския президент Доналд Тръмп срещу канцлера на Германия Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон.
Американският президент Доналд Тръмп не възразява, че Германия и Франция не са се отказали от ядрената сделка с Иран.
„Казах им да продължават да си правят пари”, каза президентът в интервю за „Фокс нюз”.
„Не се тревожете, продължавайте да печелите.”
И добави:
„Те са ми приятели. Наистина са. Разбираме се много добре. Независимо дали е някакъв Еманюел или някаква Ангела”, каза американският държавен глава по повод германския канцлер и френския президент.
Проучване на Си Ен Ен показва, че 2/3 от американците не искат президентът Тръмп да изтегля САЩ от ядрената сделка.
„Не знам какво ще се случи с това споразумение”, каза държавният глава по повод подписаната през 2015-та сделка, която той отказа да удостовери.
Според него, докато има търговски отношения между Иран и Германия и Франция, няма как двете европейски държави да се откажат от сделката.
„Казах им да продължават да си печелят пари. Ние нямаме нужда от тях”, обясни в интервюто си Доналд Тръмп.
ЕС ЩЕ ЗАПАЗИ СДЕЛКАТА С ИРАН
Европейският съюз е решен обаче да запази иранската сделка. Европейските лидери, които се опитваха да спрат Тръмп да се откаже от сделката, се събраха миналата седмица в Брюксел. След срещата те излязоха с общо становище, в което се казва, че ЕС запазва „пълният си ангажимент към споразумението от 2015г.”
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън каза, че администрацията на Тръмп няма да се меси в търговските отношения между ЕС и Иран.
„Президентът ясно заяви, че не възнамерява да пречи на бизнес отношенията, които Европа поддържа в Иран”, обясни Тилърсън пред „Уол Стрийт Джърнъл”.
Коментарът му трябваше да разбуни слуховете, че САЩ умишлено се опитва да създава несигурност около бъдещето на ядрената сделка, за да окаже натиск върху европейските банки и за да могат чуждите инвеститори да се оттеглят от Иран.
ФРАНЦИЯ ЩЕ ИЗСЛЕДВА ПОСЛЕДСТВИЯТА
Френският бизнес ще се срещне с външният и финансовият министри на Иран и Франция, за да обсъдят евентуалните последствия от отказа на Доналд Тръмп да удостовери ядрената сделка с Иран.
Ще бъде предложен „анализ на последствията от действията на американския президент”.
Според покана, изпратена до фирми от бизнес групата Medef, длъжностни лица от министерствата на външните работи и финансите и бизнес офиса на Франция в Техеран ще предложат „анализ на последствията от несъответствието“ от „Тръмп“ на споразумението.
„Все още изследваме как фирмите реагират на думите и действията на Тръмп, но се стараем да не изпадаме в истерии”, каза френски дипломат пред „Ройтерс”.
Бизнесът и властите ще обсъдят следващите стъпки, както и позицията на другите участници в сделката – Великобритания, Франция, Германия, Русия, Китай и Европейския съюз – както и непосредствените последствия за компаниите, които вече действат в Иран.
ФРАНЦИЯ, ГЕРМАНИЯ
Мултинационалните компании „Тотал” и „Пежо” са сред най-големите инвеститори на иранския пазар.
Според бившия директор на Френската агенция за международните инвестиции Мюриел Пеникаунд, след подписването на ядрената сделка, ръководителите на повече от 300 френски фирми са посетили Иран и повече от 2 000 са изразили желанието си да работят с ирански партньори.
Най-големият договор на френска фирма с компания в Иран е този на петролния гигант „Тотал” – инвестицията е за над 4,8 млрд. долара.
Търговията между Иран и Франция през 2016г. е нараснала с 235%.
Германия пък е най-големият европейски износител в Иран – от началото на 2017г., Федералната република е изнесла стоки на стойност 1,39 млрд. евро.