В редовния си годишен доклад Европейската комисия изказва своята загриженост заради функционирането на Висшия съдебен съвет и посочва, че необходимостта от решаването на въпроса с неговия състав е от първостепенно значение. За пореден път тя установява, че в България няма осъдени за корупция лица по върховете на властта въпреки обещанията за борба с корупцията.
В доклада за България се посочва, че остава безпокойството, свързано с Инспектората на Висшия съдебен съвет, чийто мандат изтече преди цели 2 години. Там се отбелязва, че отсъствието на редовни конкурси при издигането на магистратите и отсъствието на реално съревнование, съчетано с прекомерното прилагане на временни премествания, рискува да даде отражение върху независимостта на магистратите.
Остават и предизвикателствата при дигитализацията на правосъдието. Лобирането и защитата на информаторите все още не се регулират както трябва, въпреки че има план за справяне с това. По време на пандемията са идентифицирани рискове от корупция в специфични сектори като управление на бюджетните средства и контрола, в т.ч. и при обществените поръчки.
Закриването на специализираните съд и прокуратура се отчита, без да бъде отбелязано, че това влошава състоянието на правосъдната система в страната. На фона на критиките положително е оценена само работата на Административния съд.
От ЕК изказват своите опасения и за все още липсващите ясни правила за прозрачност при разпределението на държавните средства за реклама в медиите. Съществуващите правни защитни механизми за независимостта на обществените медии съществуват, но не са достатъчни, се посочва в доклада. Според тях все още няма достатъчно прозрачност при собствеността на медиите. Добавя се, че през последната година се наблюдава подобрение в средата за работа на журналистите, но не са отпаднали пречките пред достъпа им до обществена информация и заплахите от дела срещу тях.
Тази година в доклада има включени и препоръки.
Да осигури навременни редовни конкурси за повишаване, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на свободни длъжности, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
Да напредне със законодателните промени, целящи подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включване на съдебните органи в подбора на неговите членове.
Да предприеме стъпки за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като вземе предвид европейските стандарти за съвети на съдебната власт.
Продължаване на прилагането на мерките за подобряване на интегритета на конкретните сектори на публичната администрация, включително мерки, съобразени с полицията и съдебната власт.
Да гарантира, че институционните реформи в антикорупционната комисия и специализираните съдебни власти ще доведат до подобрена ефективност на разследванията и достатъчно преследвания и окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.-
Да подобри прозрачността при разпределянето на държавната реклама, по-специално по отношение на държавната реклама, възложена чрез посредници, като например медийни агенции.