За семейството като малка църква говориха миряни във великотърновския храм „Въведение Богородично“

В Енорийския център при храм „Възкресение Христово“ във Велико Търново се проведе беседа на тема „Семейството като малка църква“. Темата бе свързана с предстоящия празник Въведение Богородично, значим за християнските семейства.

Лектор на събитието беше доц. д-р Свилен Тутеков, заместник-декан на Православния богословски факултет към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и преподавател по „Библейско и систематическо богословие“.

Според доц. д-р Тутеков, когато говорим за християнските семейства, моментално осъзнаваме, че живеем в период, възприеман от мнозина като кризисен за семейството. Причините за това явление са различни – социални, икономически, но най-вече индивидуализма в културата. Основният проблем е, че съвременният човек е дълбоко изолиран, мотивиран единствено от собствените си интереси и егоизъм. Той се стреми да бъде консуматор, да печели и да харчи колкото може повече, коментира лекторът. Независимо от многобройните анализи на социолози и психолози относно кризата в семейството, причината винаги се свързва с егоистичните и индивидуални цели на съвременния човек.

Когато говорим за семейството, можем да го разгледаме от две гледни точки – като основна структура на обществото или през призмата на църковната традиция. Св. Йоан Златоуст твърди, че семейството е малка църква и място, където се практикуват добродетелите на Божието царство. В църковния контекст семейството се явява общност, в която човек може да реализира значението на своето съществуване, поясни домакина на събитието. Доц. д-р Тутеков напомни как църквата подкрепя хората от всяка епоха, включително и в наше време, да създават семейства, които представляват малки църкви, където могат да развиват добродетелите от царството Божие.

Преподавателят по богословие подчерта необходимостта от преодоляване на кризата в семейството и възстановяване на традиционните семейни ценности и добродетели. Бракът е основата на взаимност, общуване и любов, а децата са божие благословение и естествен резултат от тази Божествена любов. Бракът е първоначалното място, където човек научава да приема другия като дар, а когато дете се появи, това е тест за родителската любов. Детето трябва да бъде допуснато във взаимната любов на родителите, ставайки трета свързваща личност. Бракът функционира като училище, в което всеки член на семейството приема другия не като заплаха, а като шанс за обогатяване на взаимовръзката, дарена от тайнството на брака, обясни преподавателят по Християнска етика.

На беседата бяха разгледани теми като тайнството на брака, взаимодействието между партньорите, половите роли, както и античовешките и антисоциални идеологии в съвременността, заедно с обсъждането на въвеждането на вероучение в училищата. В разговора църквата бе представена като голямо семейство, където всички членове са братя и сестри.

„Семейството като малка църква“ е част от инициативата на Енорийския център при храм „Възкресение Христово“, която всяка неделя след светата литургия предлага беседи на теми, свързани с църковните празници и основите на вярата.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук