От днес в сила влиза забрана за употреба на печки на дърва и въглища в девет столични района. Това бе потвърдено от Столичната община в отговор на запитване от БТА.
Нискоемисионна зона за отопление влиза в сила от 1 януари
Забраната ще засегне районите „Възраждане“, „Изгрев“, „Илинден“, „Красно село“, „Лозенец“, „Оборище“, „Средец“, „Студентски“ и „Триадица“. Около 1600 домакинства ще бъдат засегнати от това ограничение.
Какви цели си поставя Столичната община с тази мярка?
Тази забрана е част от решение на Столичния общински съвет от края на 2022 г. и е насочена към намаляване на замърсяването на въздуха. Отоплението с дърва и въглища е основният замърсител. За битовото отопление се начислява 56% от общото замърсяване, а през зимния период 80% от превишенията на фини прахови частици са свързани с използването на твърдо гориво, съобщиха от Столичната община.
Създаването на нискоемисионна зона е част от широки усилия на администрацията на Васил Терзиев за подобряване на качеството на въздуха в столицата, които включват също ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци, намаляване на автомобилните емисии, контрол над строителните обекти, миене на улиците и разширяване на зелените площи, добавиха от Общината.
Как ще се контролира изпълнението на забраната?
Контролът на горенето ще се осъществява от мобилни екипи на Столичния инспекторат, които ще получават помощ от дирекция „Аварийна помощ и превенция“. Те ще извършват периодични обходи и ще реагират на сигнали от граждани. Освен това, инспекторите ще имат на разположение и противопожарната кула в кв. „Факултета“, която разполага с камери и дронове за следене на замърсените участъци.
Столичната община ще продължи да увеличава капацитета на Инспектората с нови, по-напреднали технологии за следене на замърсяването до 2025 г.
Какви санкции ще бъдат прилагани?
Глобите за нарушители варират от 50 до 500 лв., а санкциите ще се налагат съгласно чл. 41а и чл. 41б от Закона за опазване на атмосферния въздух.
Какви положителни ефекти очаква Столичната община?
Замърсяването на въздуха засяга всички, но особено уязвимите групи – възрастните, хората с хронични болести, децата и социално незаслужените. В градовете с нискоемисионни зони са отчетени значителни подобрения в качеството на въздуха, което води до по-добро здраве на населението и намаляване на разходите за здравеопазване.
Какви са допълнителните мерки на Столичната община за подобряване качеството на въздуха?
Въвеждането на нискоемисионна зона за домакинствата е само част от усилията на Столичната община за подобряване на въздуха в София. Други мерки включват намаляване на автомобилните емисии, програма за замяна на печките с по-екологични и по-често миене на улиците. Важно е да се отбележи, че от 1 декември е в сила наложената нискоемисионна зона за автомобили, която ограничава движението на превозни средства от първа и втора екогрупа в зимния период до февруари 2025 г.