Властите във Венецуела наложиха забрана за улични протести, считано от днес, преди изборите за национално учредително събрание на 30 юли. Информацията съобщи министърът на вътрешните работи Нестор Реверол.
„Тези, които организират, подкрепят или подбуждат към нарушение на организацията и протичането на изборния процес и социалния живот на страната, ще бъдат наказвани с лишаване от свобода за срок от 5 до 10 години”, заявява Реверол.
Забраната е в сила от 28 юли до 1 август.
Междувременно, Държавният департамент на САЩ нареди да бъдат изтеглени семействата на дипломатите, работещи в посолството на Щатите в Каракас и позволи на намиращите се там държавни служители да напуснат страната доброволно.
„Държавният департамент на САЩ предупреждава американските граждани да се въздържат от пътуване до Венецуела заради социалното напрежение, насилие и недостига на храна и лекарства там. С това предупреждение се информират също така и американските граждани, че на 27 юли външнополитическото ведомство нареди да бъдат отзовани членовете на семействата на държавните служители, работещи в посолството на САЩ в Каракас и разрешава на тях самите да напуснат (страната) „, се казва в съобщение на Държавния департамент.
Във Венецуела от началото на април започнаха масови протести, след решението на Върховния съд сериозно да ограничи властта на опозиционното Национално събрание. Решението е било отменено, но поддръжниците на опозицията излязоха по улиците с искания за оставката на членовете на съда и провеждането на предсрочни избори, както и срещу свикването на Учредителното събрание, смятайки, че това е опит за промяна на конституцията. Броят на жертвите, според последните данни, е над 100 души.