Задълбочаване на българо-баварските икономически отношения обсъдиха двама зам.-министри на иновациите и растежа в Мюнхен

Служебните заместник-министри на иновациите и растежа Веселина Минчева и Георги Ангелов проведоха среща в Мюнхен с представители на Баварското държавно министерство на икономиката, регионалното развитие и енергетиката, с цел задълбочаване на икономическите отношения между България и Бавария, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР).

На обсъждането от страна на Бавария присъстваха Тобиас Готхард, държавен секретар; Урсула Хайнцер, зам.-директор на дирекция „Европа“; Соня Миклай, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и представител на Бавария в България; Катрин Ледерер, изпълнителен директор на Нюрнбергския панаир, Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел в германското посолство в София и служители на Българската агенция за инвестиции към МИР.

По време на обсъждането, темата включваше и подобряване на икономическите връзки между двете страни, както и инициативи за привличане на нови инвестиции.

“Икономическите отношения между България и Бавария са дългогодишни и активни в множество области. Бавария е една от трите германски провинции с най-изразено присъствие на инвестиции в България, а взаимодействието в търговията е от особено значение. Понад 940 баварски фирми имат производствени и търговски операции в нашата страна, включително технологични компании, водещи производители от автомобилния сектор, както и малки и средни предприятия от различни икономически сектори,” подчерта Минчева, акцентирайте на потенциала на България да се утвърди като регионален лидер в цифровите технологии и иновациите.

Георги Ангелов акцентира на бъдещите възможности пред България в сектори като високите технологии, микроелектроника, иновации в отбраната, космически технологии и новите хоризонти за развитие.

От страна на Бавария, по информация на МИР, изразиха готовност за партньорство в микроелектроника, изкуствен интелект и космически технологии. Държавният секретар Готхард подчерта необходимостта от подкрепа за стартиращи предприятия, подчертавайки, че стартъпите представляват стабилна основа за задълбочаване на междунационалното сътрудничество заради желанието им да се учат един от друг.

През последните три години в България бяха сертифицирани германски инвестиционни проекти в Русе, Видин и София в автомобилната индустрия и ИТ сектора. До края на 2023 г. се предвижда да бъдат насърчени 14 сертифицирани проекта с участие на германски инвеститори, подкрепени с различни финансови мерки от нашата държава, според информация от МИР.

БТА напомня, че тази седмица в генералното консулство на България в Мюнхен се провежда бизнес форум, посветен на информационните технологии (ИТ) и цифровизацията под наслов “Таланти и партньори: партньорства за бъдещето”. В него взеха участие както български, така и баварски компании. На събитието, организирано с помощта на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и Германската бизнес асоциация на малките и средни предприятия, беше и Георги Ангелов, служебният заместник-министър на иновациите и растежа.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук