Кубинци наблюдават пристигането на руска фрегата на пристанището в Хавана Снимка: АП
Кубинци наблюдават пристигането на руска фрегата на пристанището в Хавана Снимка: АП/БТА

Руската фрегата „Адмирал Горшков“, която е един от най-модерните кораби в руския флот и ядрената подводница „Казан“, придружени от влекач и петролен танкер, акостираха в Куба в сряда, където ще престоят пет дни. Това се разглежда като демонстрация на сила от страна на Москва, на фона на нарастващото напрежение около нейната инвазия в Украйна.

Любопитни зяпачи, рибари и полиция се събраха по крайбрежния булевард Малекон в столицата на Куба Хавана, за да приветстват руския флот, влизащ в пристанището на града. Някои от присъстващите разказаха, че никога преди не са виждали подводница да влиза в залива на Хавана.

Куба, която е дългогодишен съюзник на Русия, посрещна пристигането на корабите със салют от 21 оръдия, докато руски дипломати развяваха малки руски знамена и си правеха селфита на фона на пристанището.

Руска подводница навлиза в пристанището на Хавана, Куба

Преди да пристигнат в Куба, четирите руски кораба проведоха обучение за „високоточни ракетни оръжия“ в Атлантическия океан.

Подводницата и фрегатата са оборудвани с хиперзвукови ракети „Циркон“, крилати ракети „Калибър“ и противокорабни ракети „Оникс“, съобщи руското министерство на отбраната. Екипажите са тренирали използването на „високоточни ракетни оръжия“ с помощта на компютърна симулация за морски цели, обозначавайки противник, намиращ се на разстояние от над 600 км, съобщи Министерството на отбраната на Русия.

Американските военни са разположили кораби и самолети, за да наблюдават военните учения на Русия в Атлантическия океан и Карибите, и са проследили руските кораби, докато са преминавали през Атлантическия океан на път за Куба. Сред тях са USS Truxtun, USS Donald Cook и кораба на бреговата охрана USCGC Stone, потвърди американският служител. САЩ са разположили и разузнавателен самолет P-8 Poseidon, който да кръжи над руските кораби. Канада също е разположила средства за наблюдение на дейността, каза служителят.

Необичайното разполагане на руски флот толкова близо до Съединените щати идва, след като Вашингтон и някои от западните съюзници на Украйна разрешиха на Киев да използва оръжия срещу цели в Русия, на фона на подновена руска атака срещу  Харков и недостига на бойни части и боеприпаси.

Хавана се намира само на 160 километра от Кий Уест в южния щат Флорида, където САЩ имат военновъздушна база.

„Военните кораби напомнят на Вашингтон, че е неприятно, когато противник се меси в близка до територията ви държава. Това дава знак на приятелите на Русия в региона, включително американските антагонисти Куба и Венецуела, че Москва е на тяхна страна“, каза Бенджамин Гедан, директор на програмата за Латинска Америка в мозъчния тръст Wilson Center,, имайки предвид намесата на Запада във войната на Русия в Украйна.

Куба заяви миналата седмица, че посещението е стандартна практика на военноморски кораби от страни, приятелски настроени към Хавана, и че флотът не носи ядрени оръжия.

САЩ, които наблюдаваха корабите, също омаловажаваха разполагането им в Куба. Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан каза пред репортери в сряда, че такива военноморски учения са рутинни.

„Виждали сме подобни неща преди и очакваме да видим подобни неща отново. Няма да търся в това някакви конкретни мотиви“, каза той.

Съливан заяви, че няма доказателства Русия да е прехвърлила ракети на Куба, но въпреки това САЩ ще останат бдителни.

„Не и още един октомври 1962 г.“

По време на Студената война Куба беше важен съюзник на тогавашния Съветски съюз, и когато Москва отговори на разполагането на американски ракети в Турция, като изпрати балистични ракети в Куба, противопоставянето между двете страни едва не доведе света до ядрена война.

След разпадането на Съветския съюз Куба поддържа добри отношения с Русия, но двете страни се сближиха още повече през 2022 г. след среща между кубинския президент Мигел Диас-Канел и руския президент Владимир Путин.

За Хавана отношенията с Русия са движени главно от икономическа необходимост, тъй като Куба се бори с недостиг на всичко – от храна и лекарства до гориво. Припомняме, че САЩ поддържат икономическо и търговско ембарго на Куба от 1960 г.

„Това не е повторение на октомври 1962 г. Днешното време е различно. Куба става все по-зависима от Русия поради липсата на икономическо развитие“, смята Хавиер Фарие, експерт по латиноамериканската политика.

През март Русия достави 90 000 метрични тона руски петрол на Куба, за да облекчи недостига. Освен това обеща да помага на Хавана в проекти, вариращи от производство на захар до инфраструктура, възобновяема енергия и туризъм.

Очаква се руските кораби да останат в Хавана до 17 юни, да останат в региона през цялото лято и евентуално да спрат и във Венецуела.

Източник: „Ал Джазира“, Си Ен Ен

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук