Новото предложение за името на Македония е „Република Илинденска Македония”. Информацията съобщи македонският телевизионен канал A1 On.
Според дипломатическите източници Скопие предлага в преговорите за решаване на десетилетния спор с Атина името да е за обща употреба.
До този момент най-спряганото име бе „Република Горна Македония“, написано отделно и с превод на английски.
Източници на A1 On обаче твърдят, че след последния разговор в София, премиерите на двете страни Алексис Ципрас и Зоран Заев са се спрели на предложението „Илинденска Македония“.
Ако се стигне до споразумение, новото име на западната ни съседка трябва да бъде записано в ООН, а след конституционни промени да бъде прилагано за всестранна употреба.
Вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов коментира, че е запознат с този вариант на името.
„Илинденска Македония съм чул, също и Вардарска, Северна. Илинденското въстание е едно българско въстание, част от общата ни история“, каза Каракачанов.
И добави:
„Ние претенции към името на Република Македония нямаме, имаме претенции да не се преиначава историята и да се преследват хората с българско самосъзнание в Македония”.
Припомняме, че миналата година Македония подписа договор за добросъседство с България, за да преодолее резервите на София заради проблемите с общата история и езика на омразата в Скопие.
„Важното е този изкуствен спор за името да приключи, спъва Македония за еврочленството. В България живеят повече хора с произход Македония, отколкото в самата Македония, исторически сме свързани, както Гърция и Кипър и Сърбия и Черна гора“, добави министърът Каракачанов пред БТВ.
След разговорите в София Ципрас и Заев обявиха напредък в преговорите, като македонският премиер каза, че очаква да се стигне до споразумение през юни, когато Скопие се надява да получи покана за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз.
Ципрас обаче бе по-предпазлив и предупреди, че все още има много път да се извърви.
Двете страни спорят от 25 години за името „Македония“, което според Атина крие в себе си териториални претенции към едноименната гръцка област.
В Гърция има остра съпротива, ескалирала в многохилядни протести, срещу каквото и да е включване на названието „Македония“ при решаването на спора.