Не можем да си затваряме очите и да се правим, че не виждаме, че има проблеми по изпълнение на договора със Северна Македония. Това заяви външният министър Екатерина Захариева след проведената в Берлин среща по покана на германското председателство на ЕС с представители на правителството на Република Северна Македония. Целта на разговорите бе България да изложи условията, при които би могла да подкрепи започването на преговорите на Скопие за членство в ЕС
Все още не сме в състояние да одобрим преговорната рамка за Северна Македония, заяви Захариева.
„Ние сме доброжелателни, но не може да правим компромиси, които ще продължават да водят до антибългарска кампания, това е позицията на българското правителство, уточни министър Захариева.
В последните няколко седмици след посещението на външния министър на РС Македония Буяр Османи в България се водят преговори. Посланията към нашите колеги от ЕС и нашите съседи не са се променили от много години, откакто България винаги последователно е подкрепяла присъединяването не само на Македония в ЕС но и на Западните Балкани, заяви още Захариева.
„Цялата дипломатическа служба и правителства положиха огромни усилия. Ако не искахме това, нямаше да сме първата държава признала Македония тогава и нямаше да сключим договор за приятелство и сътрудничество, и добросъседство, който по признание на всички европейски и световни лидери, даде силен импулс за сключване и на споразумението от Преспа“, напомни външният ни министър.
Захариева напомни, че е ясно записано, че трябва да се спазват добросъседските отношения и договора с България.
„В последните година и повече от година наблюдаваме крайно и системно неспазване на този договор. Не говоря само за историческата комисия. Има забележки по напредъка на Коридор 8, имаме случаи, в които се създават административни пречки пред български инвеститори, нежелание на Македония да се придържа към формулата за езика в договора. Съвместната историческа комисия не беше работила почти година. На България й се струва, че не е достатъчно темпото. По-големият проблем на България е, че тези исторически личности, за които има постигнато споразумение, не са обявени публично и не намират договореностите, отразени, каквато е целта в учебниците, в музейните експонати като единствената цел е премахване на езика на омразата“, заяви Захариева.
За езика, ние отново подчертахме че има два варианта, или използването на варианта от 2017 г. мисля, че и там имахме като цяло доста голямо сближаване на позициите в Берлин. До момента обаче все още не сме в състояние да одобрим преговорната рамка за Македония, но работим активно и с германското председателство, уточни Захариева.