Екатерина Захариева
на снимката: вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева

Днес министърът на външните работи Екатерина Захариева отговори на въпрос от депутата на БСП Кристиан Вигенин, свързан с възможните сценарии след Брекзит без сделка.

ДЕБАТИ.БГ публикува целият отговор на вицепремиера:

 

Въпрос: Напускането на Европейския съюз от Великобритания е на финалната си фаза. Несигурността по отношение на процеса остава, но така или иначе вариантите все още са три. Единият е напускане, въз основа на договорено споразумение, макар и в променен вариант. Вторият е напускане без споразумение, т.нар. „твърд Брекзит”, а третият е не напускане, което, след последните гласувания в британския парламент, става все по-малко вероятно. По-вероятно става възможността Великобритания да напусне без каквото и да е споразумение с ЕС, със всички последици за това. Работещите и живеещите на територията на Великобритания (90 000 по официални данни, по неофициални са много повече), естествено едно такова развитие ще ги засегне сериозно. Заедно с това има и британски граждани, които пребивават в България. Има други въпроси, които стоят пред България. Моят въпрос към Вас, госпожо вицепремиер, е подготвило ли е правителството план за действие при различните варианти и в случая, все по-отчетливо, за напускане на ЕС без споразумение, има ли готовност България и правителството да съдейства за по-добра информираност на българските граждани за последствията за тях и техните права? Направени ли са оценки за възможността от завръщане на български граждани към България при такава ситуация? Предвидени ли са специфични мерки за тяхното посрещане?

Отговор: Уважаеми господин заместник-председател, уважаеми г-н Вигенин, дами и господа народни представители. Наистина благодаря за въпроса, защото той е изключително навременен. Както вие изброихте, все още съществуват всички тези варианти, макар че все по-малко вероятни стават първите два, предвид очаквания, за съжаление, вот, който се случи тази седмица в британския парламент.

Още миналата година, юни месец, Съветът по европейски въпроси към МС разработи и прие рамкова позиция по три варианта, единият от които беше оттегляне без споразумение. С напредване на преговорите и въпреки че буквално до последно в целия ЕС се надявахме все пак да има споразумение, да няма този най-лош от всички вариант, още септември месец съм изпратила писмо до всички заинтересовани ведомства, с молба да актуализират и трите плана, но да имат фокус върху третия – напускане без споразумение.

Тоест, ускоряване на работа по всички възможни варианти. Миналият петък, преди вота, подчертавам, имаше Съвет по европейски въпроси във формата Брекзит в България, като основаната точка, единствената точка беше, ясният план график, тоест по сценария, който така или иначе беше разработен и приет, за подготовка за излизане без сделка.

Също така, припомням, че декември месец, правителството, министър-председателят излезе с Non paper и изрично изявление, адресирано към всички европейски граждани, които живеят на територията на Великобритания, че независимо от това дали ще се постигне съгласие по споразумението, правата на гражданите, които живеят там ще бъдат такива, каквито са договорени в него, като все пак обаче, съществената разлика ще бъде, че те ще бъдат такива за тези, които живеят до датата на напускане. Тоест, губи се постигнатото в преходния период и европейските граждани, които пристигнат да живеят във Великобритания по договорения в проекта на споразумение преходен период.

През миналата година българското посолство там започна организиране на информационна кампания сред българската общност във Великобритания и се проведоха вече много срещи извън посолството. От началото на годината се проведоха две, те започнаха миналата година. До средата на тази година са планирани още 20, не само в Лондон, но във всички части на Обединеното кралство, включително Шотландия, Северна Ирландия и Уелс.

Заемаме проактивна позиция, така че да могат българските граждани да бъдат информирани на най-ранен етап какво следва. За условията за регистрация, за техните права. Разбира се, и на страницата на посолството и във Фейсбук страницата е открит специален раздел – Информация за новите правила на Брекзит. Така че, ние се готвим за всички възможни варианти. Още от миналата година започвайки с тези информационни кампании.

Не е тайна, че както и да се развият преговорите, българските граждани в Обединеното кралство са длъжни да се пререгистрират, тоест това беше договорено и в самото споразумение. Точно затова сме подсилили състава на посолството и предстои отваряне на нов офис на консулска служба в Лондон. Тоест, за да има повече места, на които да подават документите.

По въпроса за масовото завръщане – имаше такива очаквания, още когато започнаха да…,смисъл, британските граждани гласуваха на референдум и решиха да напуснат ЕС, но бих казала, до някъде, за съжаление, такива не се оправдаха. Българските граждани са най-голямото богатство на нашата държава и мисля, че бихме се радвали на всеки, който реши да се върне да живее в България. Въпреки че, досега прогнозите за това масово завръщане не се оправдават.

По отношение на великобританските граждани, които живеят на територията на Република България, по официални данни са около 4000, мога да ги уверя (това е съвместно решено на работната група и с МВР), че ще има регистрация, съответно реципрочност, така както ще има за нашите граждани там. Те са добре дошли да останат да живеят в България.

Също много важно е безвизовото краткосрочно пътуване. Знаете, че туристите на Великобритания са много важни за нашия бизнес, също така е много важно и нашите граждани да могат да пътуват краткосрочно и свободно, без ограничения.

Реплика:  Хубаво е, че нещо се прави, но от наша гледна точка това далеч не е достатъчно. Струва ми се, че няма добре структуриран екип, който да работи по тези процеси. Ние сме в контакт с някои от организациите на българските граждани във Великобритания, например, част от тези мерки, които вие споменавате, очевидно не са достатъчни. Доста ограничени са, не стигат до хората и това определено е проблем за тях. Аз се опитах да намеря малко повече за резултатите от анализите, които сте правили, евентуални отговори на писмото, което сте изпратили до министрите, но почти нищо не можах да намеря като резултат от тези анализи как България се представя този твърд Брекзит и какви биха били проблемите. Въпреки че, още през декември, ЕК, в свое съобщение, План за извънредни действия до страните членки, до Съвета и Парламента, набелязва мерките, които би трябвало да предприемат държавите членки в такава ситуация. Намерих информация за Дания, която издава брошури, както за датчаните във Великобритания,  така и за британците в Дания. Естония е приготвила списък със законодателни мерки, които трябва да бъдат реализирани, при положение, че има твърд Брекзит. В една съседна Гърция  много подробна информация има, по отношение на сферите, които най-много ще бъдат засегнати в самото начало, например, теми като полицейско сътрудническо, медицински продукти, интелектуална собственост, шофьорски книжки и регистрация на автомобили, въздушен транспорт. Във Франция 50 милионен план беше приет и се упълномощи правителството да издава укази за предприемане на бързи мерки при нужда. В Холандия специален закон ще бъде приет през януари, който също, най-важните въпроси и пробойните, които могат да бъдат открити, се решават с него и се работи по готовността от следващи стъпки. За съжаление, включително и днес, и във вашите участия тази седмица в Комисията по външна политика и по медиите, ние не видяхме никаква конкретика. Говоря всичко това, не за да ви критикувам, а за да ви насърча да бъдете малко по-конкретни. Да структурирате по-добре работата си сега, особено при заплахата за такова бързо развитие в посока твърд Брекзит. И все пак като уточняващ въпрос, да попитам, след като се правят тези анализи, имали ориентировъчно някакви действия, мерки, които правителството планира да  предприеме по отношение първо на въпросите за туризма и евентуалните визи, които стоят на дневен ред. Ясно е, че визовата политика е европейска, но вероятно това може да се договори на предварителен етап, някакви краткосрочни мерки да се предприемат от всяка страна членка; и второ, по отношение на малки и средни предприятия, нещо, което е отбелязано, включително в съобщението на Комисията, за защитата на депозитите на тези малки и средни предприятия, и съответно защитата на техните търговски връзки с Обединеното кралство.

Отговор: Всяко едно от ведомствата е направило много ясен анализ, точно какво трябва да се измени и какво следва при твърд Брекзит. Този анализ трябва да се приеме този петък отново на Съвета, така че ще ги помоля да публикуват всичко. По отношение на визите, Комисията вече, както правилно отбелязахте, измени законодателството и включи британските граждани към тези, които могат да пътуват безвизово, така че този въпрос е решен с общ обход. Същото важи при реципрочност, то разбира се, ще зависи при, и така е под условие, дали същото ще важи за европейските граждани.

Така че, това вече това е един от 24-те, ако се не лъжа, законодателни акта, които Комисията  измени или е на различен етап от измененията, така че да се постигне общ подход в най-чувствителните сфери в първите 12 месеца, ако има твърд Брекзит. Те ще са в рамка от 12 месеца, точно с идеята като временен подход, за да може през тези месеци да се постигнат по-трайните решения за бъдещите отношения.

Част от тях са финансовите отношения и депозитите. По отношение на търговските отношения – липсата на сделка означава търговия с Великобритания по правилата на СТО. В момента, Комисията е в разговори за разпределяне на квотите с Великобритания там, където имаме общи квоти като ЕС. Също така се прие една временна мярка за липса на трудности, желанието беше да не си създаваме бариери и трудности от страна на ЕС и на Великобритания, но така или иначе те ще бъдат трета държава и за тях ще се прилагат общите правила, които се прилагат към трети държави, при внос в ЕС.

Всичките сфери, които споменахте, аз съм съгласна, аз бих могла да добавя лекарствата, за които Комисията също взе решение за 12 месеца за общ подход, така че да не се затрудни внос или износ, и достъпа на лекарства до европейския пазар.

Аз бих добавила за България автомобилния превоз, изключително важен, защото Комисията, по отношение на въздушния също прие общ подход,  но автомобилният превоз е една от най-важните и чувствителни мерки, които Министерството на транспорта работи.

Всъщност, то ще зависи, защото отново е обща политика, дали Великобритания ще успее за толкова кратко време, до 29 март, да се присъедини към една конвенция, която се отнася до автомобилния превоз.

Истината е, че във всяка една сфера от обществения живот ще има последици, след излизането на Великобритания от ЕС.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук